b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_1_popielec_DSC06142.JPGJak co roku w parafii Prostyń, w Niedzielę Palmową, organizowany jest konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną.
Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W Polsce obchodzona jest od średniowiecza. Na nabożeństwa w tym dniu wierni przynoszą palmy - symbol odradzającego się życia.

Organizatorem konkursu była parafia Trójcy Przenajświętszej w Prostyni oraz Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie. Całość koordynowała p. Dorota Koroś. Konkurs ma na celu kultywowanie tradycji związanych ze zwyczajami wielkanocnymi na terenie parafii, kształtowanie patriotyzmu lokalnego i więzi emocjonalnej ze środowiskiem parafialnym, a także integrowanie grup szkolnych do osiągnięcia wspólnego celu. W tym roku do konkursu zgłoszono 24 palmy. Oceniane były kategoriach: indywidualnej i grup szkolnych – klasy 0-III, klasy IV-VI i gimnazjum. Komisja w składzie: ksiądz Łukasz Suszko-miejscowy wikariusz, p. Paweł Tarnowski – pasjonat sztuk plastycznych, p. Hanna Tarnowska – nauczyciel katecheta oraz p. Danuta Osiadacz – nauczycielka techniki i katechetka oceniała wielkość palmy, wykorzystanie własnoręcznie wykonanych dekoracji, estetykę pracy, oryginalność wykonania, pracochłonność oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszystkie palmy zostały nagrodzone. Konkursowe palmy były ozdobą procesji wokół bazyliki prostyńskiej w Niedzielę Palmową. Były kolorowym symbolem odradzającego się życia, przejawem piękna i najwyższych wartości dawnego zwyczaju oraz więzi współczesności z przeszłością. Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych miało miejsce po porannej Mszy Świętej i procesji 9 kwietnia. Fundatorem nagród był Proboszcz Parafii Prostyń Ksiądz Kanonik Ryszard Zalewski.
WYNIKI KONKURSU:
KATEGORIA KLAS 0-III SZKOŁA PODSTAWOWA- 4 PALMY
I MIEJSCE:
KL. 0-III SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE-opiekun p. Marianna Ducka, Aldona Borowa, Katarzyna Karwowska, Hanna Kiełek.
KL. 0 ZSG IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Jolanta Przywoźna
KL. I ZSG IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Iwona Wojciechowska
KL. II ZSG IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Ewa Roguska
KATEGORIA KLAS IV-VI SZKOŁA PODSTAWOWA – 7 PALM