Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DSC07139.JPGW dniach 23-26 sierpnia odbyła się autokarowa wycieczko-pielgrzymka do Białorusi. Organizatorem wyjazdu była parafia Prostyń, duchową opiekę sprawował ks. Łukasz Suszko. W ciągu czterech dni uczestnicy wyprawy zapoznali się z najciekawszymi zabytkami zachodniej Białorusi, miejscami związanymi z Polską i wielkimi Polakami.

Pierwszego dnia grupa wraz z przewodnikiem zwiedzała położone nad Niemnem Grodno: bazylikę katedralną św. Franciszka Ksawerego, w której uczestniczyła we Mszy Świętej po polsku, cerkiew świętych Borysa i Gleba, sobór Opieki Matki Bożej, Muzeum Elizy Orzeszkowej i Cmentarz Farny. Był także spacer po mieście do zamku starego i nowego, do placu, gdzie niegdyś stała ogromna fara Witoldowa z XIV wieku zburzona przez władze komunistyczne, obok Wielkiej Synagogi i symbolicznej bramy do grodzieńskiego getta. Drugi dzień wycieczki to spotkanie z Adamem Mickiewiczem w Nowogródku. Miasto szczyci się pięknym muzeum polskiego wieszcza narodowego, kościołem Dominikanów pw. św. Michała Archanioła, gdzie odbyła się Msza Święta, ruinami zamku zbudowanego przez Mendoga, a także barokową farą pw. Przemienienia Pańskiego, w której brał ślub król Władysław Jagiełło, ochrzczony był Adam Mickiewicz, tu posługiwały siostry nazaretanki, zamordowane przez hitlerowców. Tego dnia grupa zwiedzała także zamek Radziwiłłów i kościół pw. św. Mikołaja w Mirze. Kolejny dzień poświęcony był miastu Nieśwież, gdzie uczestnicy wycieczki zwiedzili dawną rezydencję Radziwiłłów, kościół pw. Bożego Ciała oraz pospacerowali po rynku obok Ratusza i hal targowych, obok Bramy Słuckiej i zabudowań dawnego klasztoru. Msza Święta tego dnia odbyła się w Łahiszynie, sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia. Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się nabożeństwem w bogato zdobionej katedrze Pińskiej. Tam grupa odwiedziła także grób biskupa Kazimierza Świątka w podziemiach kościoła. Pani przewodnik poprowadziła wycieczkę po mieście opowiadając o najciekawszych miejscach, takich jak: kolegium Jezuitów z nieistniejącym już kościołem, przedwojennej Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej, pałacu Butrymowiczów i Państwowym Gimnazjum. Z Pińska grupa udała się do Janowa, z którym związany jest malarz Napoleon Orda i święty Andrzej Bobola. W sanktuarium świętego Andrzeja Boboli uczestnicy modlili się za wstawiennictwem świętego oraz ucałowali jego relikwie. Udali się również do miejsca, gdzie święty został pojmany przez Kozaków. Obecnie stoją tu dwa krzyże - symbol pojednania.
Wycieczka na Białoruś była wspaniałym przeżyciem fizycznym i duchowym, to dotknięcie przeszłości, którą tworzyli nasi wielcy Polacy.

Ewa Jakubik

fot. Dorota Koroś

Galeria zdjęć

 

23 sierpnia (czwartek)

 

24 sierpnia (piątek)

 

25 sierpnia (sobota)

 

26 sierpnia (niedziela)

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90