Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DSC07539.JPGZ dala od wiosek, w głębi sosnowego lasu, na niezbyt urodzajnej ziemi, podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli karny obóz pracy głównie dla Polaków Treblinka I i obóz zagłady dla Żydów Treblinka II. Zginęło tu wówczas około 800 tysięcy ludzi. Niewiele pozostało z tamtego czasu. Te straszne wydarzenia przede wszystkim upamiętniają kamienie. Przechowuje je także ludzka pamięć, czego wyrazem są coroczne modlitewne spotkania na terenie karnego obozu pracy. Uroczystości rozpoczynają się przy żwirowni, w miejscu niewolniczej pracy więźniów, a kończą przy Pomniku w miejscu straceń.

 

 

Na tegoroczne uroczystości 1 września przybyli: JE biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, p. Zygmunt Chłopek – były więzień karnego obozu pracy, p. Joanna Gierczyńska – przedstawicielka Muzeum Więzienia Pawiak, kombatanci z Kosowa Lackiego pod dowództwem Leonarda Domańskiego, p. Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna, p. Jan Słomiak – burmistrz miasta Kosów Lacki, ołnierze z jednostki wojskowej z Komorowa, pełniące wartę honorową przy Pomniku, na czele z kapralem Robertem Januszem, przedstawiciele OSP z Kosowa Lackiego z dowódcą Mariuszem Tomczukiem, policjanci z posterunku w Kosowie Lackim, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim, drużyna harcerska im. Aleksandra Kamińskiego z Kosowa Lackiego z phm. Hanną Ratyńską i phm. Małgorzatą Wojtczuk, 14 drużyna harcerska „Sokoły” z Prostyni z phm. Ewą Roguską, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior parafii Prostyń, ks. kan. Paweł Anusiewicz – proboszcz parafii w Kosowie Lackim, ks. kan. Roman Kowerdziej – proboszcz parafii w Łochowie, ks. Wojciech Ryczkowski z Ceranowa, ks. Adam Banaszek ze Starejwsi, ks. Tomasz Szmurło – sekretarz ks. biskupa, ks. Wojciech Lemański oraz poczty sztandarowe ze szkół: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Liceum Ogólnokształcące i szkoła zawodowa im. Orła Białego w Kosowie Lackim, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z klasami gimnazjalnymi z Kosowa Lackiego, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Małkini Górnej, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jasienicy, Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostyni, Szkoła Podstawowa im. księdza Jana Twardowskiego w Glinie.

Uroczystość rozpoczęła się przy żwirowni, tu została utworzona kolumna, na czele której harcerze nieśli drewniany krzyż, następnie podążały poczty sztandarowe, księża i przybyli na nabożeństwo mieszkańcy okolicznych parafii. Drogę Krzyżową prowadził ks. Błażej Samociuk, student KUL. Rozważania poszczególnych stacji Męki Pańskiej wiązały się z problemami współczesnych ludzi. W miejscu plenerowej Mszy Świętej zebranych powitał ks. kan. Ryszard Zalewski proboszcz parafii Prostyń oraz kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince dr Edward Kopówka. Mszę Świętą sprawował Bp Tadeusz Pikus. W kazaniu do zebranych ksiądz biskup nawiązał do ewangelii tego dnia - przypowieści o talentach. Kiedy człowiek otworzy się na Ducha Świętego, otrzyma potrzebne mu łaski i światło nadziei. Należy zatem prosić o dar czynienia dobra i pomnażać miłość do bliźnich, zamiast stać bezczynnie i cieszyć się swoim egoizmem. Biskup zwrócił także uwagę na tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się na tej ziemi ponad 70 lat temu. Były one porażką człowieka. W stulecie niepodległości należy wyrazić wdzięczność żołnierzom, dzięki którym Polska stała się niepodległym krajem, ale trzeba też pamiętać o ofiarach wojen, często bezimiennych, których winą był czas, w jakim żyli. Historia powinna być nauczycielką życia, jednak nie zawsze Polacy biorą do siebie jej lekcje. Należy dbać również o poczucie godności i honoru podczas działań wojennych i pokoju. Potrzebne jest budowanie postawy patriotycznej, która wzmocni więzi społeczne i przyczyni się do wzmożenia szacunku do Ojczyzny.

Zakończeniem uroczystości było złożenie wieńców pod Pomnikiem oraz odczytanie wzruszającego wiersza „Mała Stacja Treblinki” Władysława Szlengela.

 

Galeria zdjęć

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90