b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DK_DSC09293.JPGDnia 18 października 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z opiekunem p. Dorotą Koroś uczestniczyli w I Mazowieckim Zjeździe Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zjazd został zorganizowany w związku z 100 rocznicą odzyskania Niepodległości Polski i miał miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej.

Organizatorem Zjazdu był Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.
O godz.12.00 miała miejsce uroczysta Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił J.E. Ksiądz Biskup Piotr Jarecki. Przypomniał niezłomną postawę i dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia, Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Patrona Szkół uczestniczących w uroczystości. Wspomniał, że był wyświęcony na Kapłana w roku 1980 i to były już ostatnie święcenia Prymasa. Po Mszy św. nastąpiło oficjalne otwarcie zjazdu, a następnie odbyły się wystąpienia związane z uczczeniem 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pani dr Ewa Katarzyna Czaczkowska wygłosiła prelekcję pt: „Katolicki czy pogański? Kardynał Wyszyński o nacjonalizmie i patriotyzmie”. Po wystąpieniach uczestnicy zjazdu mogli się posilić jedząc pyszny obiad. Po obiedzie grupy zwiedzały Świątynię Opatrzności Bożej i Panteon Wielkich Polaków oraz wystawę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Uczestniczyli też w warsztatach prowadzonych przez aktorów z Teatru Grot.
Naszą diecezję reprezentowały 4 szkoły: z Kiełczewa, Kosowa Lackiego, Toporu oraz Węgrowa. Niech ten Wielki Patron Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński wstawia się za nami, bo On, tak naprawdę jest już Święty.