Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DK_DSC09293.JPGDnia 18 października 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z opiekunem p. Dorotą Koroś uczestniczyli w I Mazowieckim Zjeździe Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zjazd został zorganizowany w związku z 100 rocznicą odzyskania Niepodległości Polski i miał miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej.

Organizatorem Zjazdu był Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.
O godz.12.00 miała miejsce uroczysta Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił J.E. Ksiądz Biskup Piotr Jarecki. Przypomniał niezłomną postawę i dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia, Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Patrona Szkół uczestniczących w uroczystości. Wspomniał, że był wyświęcony na Kapłana w roku 1980 i to były już ostatnie święcenia Prymasa. Po Mszy św. nastąpiło oficjalne otwarcie zjazdu, a następnie odbyły się wystąpienia związane z uczczeniem 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pani dr Ewa Katarzyna Czaczkowska wygłosiła prelekcję pt: „Katolicki czy pogański? Kardynał Wyszyński o nacjonalizmie i patriotyzmie”. Po wystąpieniach uczestnicy zjazdu mogli się posilić jedząc pyszny obiad. Po obiedzie grupy zwiedzały Świątynię Opatrzności Bożej i Panteon Wielkich Polaków oraz wystawę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Uczestniczyli też w warsztatach prowadzonych przez aktorów z Teatru Grot.
Naszą diecezję reprezentowały 4 szkoły: z Kiełczewa, Kosowa Lackiego, Toporu oraz Węgrowa. Niech ten Wielki Patron Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński wstawia się za nami, bo On, tak naprawdę jest już Święty.

GALERIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90