Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DK_DSC00116.JPG11 listopada 1918 roku zakończyła się Wielka Wojna dająca Polsce niepodległość po 123 latach niebytu. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu i mianowała go dowódcą wojsk polskich.

Dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości ustanowione zostało w 1937 roku, ale już po ośmiu latach je zniesiono, przywrócone na nowo dopiero po transformacji systemowej w 1989 roku.
W setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę w bazylice prostyńskiej o gdz. 9.00 odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni i Szkoły Podstawowej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie. Nabożeństwu przewodniczył ks. kan. Ryszard Zalewski, kazanie nawiązujące do czytań i ewangelii wygłosił ks. Błażej Samociuk. Nawiązał również do postaw patriotycznych i wydarzeń sprzed stu lat. Po Mszy miała miejsce część artystyczna przygotowana przez członków chóru parafialnego. Zebrani parafianie mieli okazję posłuchać pięknego wykonania pieśni patriotycznych, takich jak: „Rota” do słów Marii Konopnickiej, „Taki kraj”, „Szara piechota”, „Legiony”, „Modlitwa obozowa”, „Białe róże” i „Kochana Polsko!”. W programie wykorzystano też poezję Cypriana Kamila Norwida i Wisławy Szymborskiej: „Moja piosnka”, „Moja Ojczyzna”, „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” oraz wiersz „Boże, któryś nas stworzył Polakami” anonimowego XIX-wiecznego autora. Podsumowaniem występu była wspólnie odśpiewana pieśń „Żeby Polska była Polską”. Wszystkim, dzięki którym odbyła się ta uroczystość podziękował ks. kan. Ryszard Zalewski, proboszcz parafii Prostyń.
Wyrazem szacunku dla minionych pokoleń i ofiar wojen, dzięki którym Polska jest niepodległym krajem, były wpisy do wyłożonej Księgi Pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza.
O godz. 12.00 nad sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni rozległ się doniosły głos dzwonów kościelnych, podkreślający wyjątkowość tego dnia. Był też wezwaniem do modlitwy w intencji poległych za Ojczyznę oraz znakiem wdzięczności Bogu i ludziom za niepodległość Polski. Zgromadzeni o tej godzinie na wzgórzu prostyńskim parafianie, łącząc się z rodakami z całej Polski, odśpiewali hymn państwowy. Śpiewom przewodniczył ks. Błażej Samociuk, student muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

„Boże, któryś nas stworzył Polakami
i polskiej ziemi żywisz nas darami,
co polskim słowem pozwalasz się sławić,
prosim, racz polskiej ziemi błogosławić”.

 

foto

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90