Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_MBS_IMG_4739.JPGW dniu 20 października 2019 r. w naszej parafii odbyło się spotkanie modlitewne Kręgów Rodzin przyjmujących w swych domach Kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej Pielgrzymującej z Szensztatu.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową w intencji rodzin z naszej parafii, a następnie o godzinie 9 uczestniczyliśmy we Mszy świętej, której przewodniczył ksiądz proboszcz Józef Poskrobko. Podczas Mszy świętej w wygłoszonym kazaniu ksiądz Proboszcz przypomniał w skrócie historię powstania kultu Matki Bożej Pielgrzymującej z Szensztatu oraz wskazał cel i potrzebę wspólnego spotkania modlitewnego w rodzinach podczas odwiedzin Matki Bożej.
Często zadawane jest pytanie: dlaczego czcimy Matkę Bożą z Niemiec? Mamy przecież tyle obrazów i figur? Tak często zakurzonych i zapomnianych, że one są w domu. Przyzwyczailiśmy się do ich obecności wśród nas. Mamy również wiele zdjęć swoich matek, które z taką czułością oglądamy. Matka Boża Pielgrzymująca przychodząc do nas co miesiąc przypomina nam o swym Synu Jezusie, o tym, że chce uczestniczyć w naszym codziennym życiu – w radościach, troskach, chorobie i uczy nas postawy dziecka bożego.
Na zakończenie mszy świętej została poświęcona Stągiew, w której zbierane będą kapitały łask. Stągiew znajduje się w każdym Sanktuarium Szensztackim. Nawiązuje ona do Cudu przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej. Podobnie jest w naszym życiu. Gdy Pielgrzymująca Matka przychodzi do naszych rodzin i domów, gdy przyjmujemy Ją z miłością i wiarą, to podobnie jak w Kanie Galilejskiej czułym i troskliwym wzrokiem patrzy, czego brakuje naszej rodzinie i mówi do Jezusa: Synu w tej rodzinie brakuje wina zdrowia, w tej rodzinie brakuje wina zgody, jedności, wina wiary i nadziei...
A Jezus mówi do nas: napełnijcie stągwie wodą – to znaczy – przynieście mi wodę waszej codzienności – wszystko co jest dla was trudne, wasze cierpienia, troski, niepokoje, wasze radości i sukcesy, wasze starania i niepowodzenia, waszą pracę i modlitwę, wszystko, co czynicie w ciągu dnia. Kiedy to przynosimy i oddajemy przez ręce Maryi – Jezus błogosławi i przemienia wodę naszej codzienności w wino błogosławieństwa i radości dla nas i naszych bliźnich. Wówczas nasza codzienność, niepozorne wydarzenia, prace, cierpienia nabierają sensu. Te wszystkie nasze radości, cierpienia, to co przeżywamy piszemy na małych karteczkach i jako wodę codzienności składamy do stągwi. Kartki nie są czytane, lecz przysyłane do Sanktuarium Szensztackiego, gdzie są złożone do dużej stągwi, a każdego 18-go dnia miesiąca po Eucharystii są spalone.
Na stągwi wypisane są słowa „Nic bez Ciebie – nic bez nas”. Oznaczają naszą współpracę z łaską Bożą, Jezusem, z Maryją. Słowa te pochodzą od św. Augustyna, który powiedział, że Bóg stworzył nas bez nas, ale nie chce nas zbawić bez naszej współpracy, naszego współdziałania.
Jeśli chcesz należeć do kręgu albo założyć krąg zgłoś się do Księdza Proboszcza lub do koordynatora kręgów w naszej parafii P. Bożeny Mazurek.

FOTO

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90