b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC02022.JPG19 stycznia przed niedzielną Mszą Świętą o godz. 10.30 w bazylice pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni odbył się koncert zespołu ludowego „MAŁKINIANKA”, w skład którego wchodzą pasjonaci śpiewania przede wszystkim z Małkini Górnej.

Szanowne grono serdecznie powitał proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Józef Poskrobko. Grupa wystąpiła przed Cudowną Statuą Trójcy Przenajświętszej w barwnych strojach ludowych. Wykonali szereg kolęd i pastorałek z towarzyszeniem niesamowitego dźwięku akordeonu. Parafianie wysłuchali m.in.: „Z narodzenia Pana”, „Oj, maluśki, maluśki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Hej, w dzień narodzenia”, „O Gwiazdo Betlejemska” i „Do szopy, hej pasterze”. Było to piękne spotkanie ze wspaniałymi polskimi kolędami. Członkowie zespołu „MAŁKINIANKA” uczestniczyli również we Mszy Świętej, a ich reprezentantka, parafianka prostyńska, czytała lekcje.
Po zakończeniu Mszy Świętej goście, przedstawiciele chóru parafialnego i ks. kan. Józef Poskrobko spotkali się w miłej atmosferze w salce parafialnej. Tu ks. proboszcz jeszcze raz podziękował zespołowi „MAŁKINIANKA” za znakomity występ i wyraził nadzieję na kolejne muzyczne spotkania w bazylice prostyńskiej.
Koncertem kolęd i pastorałek w Sanktuarium Prostyńskim, Gminny Zespół Ludowy „MAŁKINIANKA” zainaugurował obchody 35-lecia swego powstania, które przypadają właśnie w 2020 roku. Nastrój okresu Bożego Narodzenia trafnie oddaje wiersz ks. Jana Twardowskiego:

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.”