Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_120_96_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_grafika_anna_koron_prostyn_0120custom.jpg

24 lipca w Sanktuarium Trójcy Świętej i Świętej Anny w Prostyni odbyła się uroczystość koronacji cudownej figury Świętej Anny. Dokonał jej na prawie diecezjalnym biskup drohiczyński Antoni Dydycz.

W swym dekrecie napisał on, że: „Kult Świętej Anny w parafii Trójcy Świętej w Prostyni sięga początku XVI wieku. Zachowane liczne dokumenty potwierdzają objawienie się Świętej Anny, Małgorzacie Błaszkowej na Wzgórzu Prostyńskim w dniu 27 maja 1510 roku. Wieść o nadprzyrodzonych wydarzeniach obiegła cała Rzeczypospolitą, a nawet przekroczyła jej granice. Stolica Apostolska w 1513 roku nadała specjalne odpusty wszystkim, przybywającym do kościoła w Prostyni. Synod Diecezji Łuckiej w 1589 roku potwierdził zaś autentyczność objawień i cudów oraz zachęcił do pielgrzymowania do Prostyni. Wielowiekowy kult Świętej Anny pozostał żywy, aż do dnia dzisiejszego.”

Odczytując dokumentację koronacyjna, pochodzący z tej parafii, student biblistyki i autor monografii sanktuarium, ks. Paweł Rytel - Andrianik, poinformował, że staraniem ks. kan. Krzysztofa Maksymiuka, korony na głowę Świętej Anny i Najświętszej Maryi Panny powstały według projektu Magdaleny Moniki Abramowskiej z Warszawy w pracowni Aleksandra Parfianowicza z Bielska Podlaskiego. Zrobione zaś zostały z podwójnie złoconego srebra. Są one darem parafian prostyńskich z okazji jubileuszu 500 lecia parafii.

Na uroczystość przybyli kapłani z archidiecezji warszawskiej, diecezji siedleckiej, łomżyńskiej i drohiczyńskiej, a także z ordynariatu polowego, Afryki, Białorusi, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich, władze samorządowe, strażacy oraz pielgrzymi, w tym przybyli pieszo z sąsiednich parafii i miejscowości. Obecna była też grupa młodzieży z Białorusi oraz uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin.

W homilii ks. bp Antoni Dydycz powiedział, że w tym miejscu zarówno Święta Anna wraz z Maryją, jak też sama Trójca Święta, na która wskazywała, przypomina o potrzebie skierowania naszych serc i umysłów w stronę życia. Zwrócił on uwagę, na poważne osłabienia wartości małżeństwa i rodziny we współczesnym świecie oraz zaapelował o odważne korzystanie z sakramentu małżeństwa. Ksiądz Biskup, nawiązując do tragedii zamachów, które miały miejsce w Norwegii, stwierdził, że noszę one również na sobie piętno braku pokrycia moralnego w rodzinach, ujawniające się i propagowane publicznie w mediach. Ziemia, której się nie uprawia dziczeje, mówił. Podobnie też dzikie stają się nasze sumienia wyprane z formacji i wartości.

Zaapelował on również o potrzebę rozumienia, że małżeństwo i rodzina to powołanie, które należy rozwijać, tak jak powołanie do kapłaństwa i zakonu. Przypomniał, że od 20 lat w Polsce cofamy się demograficznie, brakuje nam życia i odwagi. Biskup Drohiczyński przypomniał też, zmarłych w minionych dniach, dwóch wielkich obrońców życia i rodziny: ks. bp Albina Małysiaka z Krakowa i ks. kard. Kazimierza Świątka z Białorusi, którzy nauczaniem i często heroicznymi czynami, bronili tych wartości.

Pasterz Kościoła drohiczyńskiego zaapelował również o potrzebę wnikliwego rozeznania ludzi, na których będziemy głosowali w zbliżających się wyborach. Potrzeba bowiem odnaleźć takich, dla których priorytetowym jest poszanowanie wartości życia oraz wspólnego dobra, a nie żądza władzy i chciwość materialna. Mówiąc zaś o symbolice diademów, nałożonych podczas koronacji, Ksiądz Biskup stwierdził, że tak naprawdę to Świętej Annie i Maryi te korony są zbędne. Wypływają one jednak z potrzeb naszych serc. „Ale te korony, kontynuował, będą nas wzywać, żebyśmy mieli w sobie coś z tej dumy polskich królów. Dumy potrzebnej i godnej w odniesieniu do życia. Te korony bowiem, tylko wtedy nabierają jakiegoś znaczenia, kiedy są na ludzkiej głowie i kiedy przypominają o ludzkim życiu.”

Przed uroczystą Eucharystią, zebrani wysłuchali też konferencji ks. dr Piotra Arbaszewskiego, na temat wartości życia i rodziny w ujęciu bł. Jana Pawła II, uczestniczyli również w nabożeństwie Koronki do Trójcy Świętej, procesji eucharystycznej oraz nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Przybyli małżonkowie odnowili przed Księdzem Biskupem swoją przysięgę oraz zostali oddani pod opiekę Świętej Anny.

Biskup Drohiczyński podziękował także wszystkim zaangażowanym w działalność poradnictwa życia rodzinnego i duszpasterstwa rodzin, a za szczególne zasługi wyróżnił, Diecezjalnym Medalem „Benemrenti”, Irenę Bartosiewicz.

Ks. Artur Płachno

tutaj obejrzysz zdjęcia /www.drohiczyn.opoka.org.pl/

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90