Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_140_115_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_kosciol_kosciol1.jpgW niedzielę Trójcy Świętej , 3 czerwca 2012 roku, Kościół w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni zostanie uroczyście ogłoszony Bazyliką Mniejszą. Odbędzie się to podczas Eucharystii, celebrowanej o godz. 12.00 przez metropolitę białostockiego ks. abpa Edwarda Ozorowskiego.


Jest to jedno z najstarszych w Polsce sanktuariów. Jego historia sięga objawień z początków szesnastego wieku, gdy według dokumentów Synodu Diecezjalnego Łuckiego oraz innych źródeł w 1510 roku , św. Anna objawiła się tamtejszej mieszkance Małgorzacie żonie Błażeja i poleciła, aby na wzgórzu w Prostyni wybudowano kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Na dowód prawdziwości objawień, pozostawiła trzy wianki, złączone ze sobą na znak Trójcy Świętej oraz jeden na swoją pamiątkę.

Przez ich dotkniecie wiele osób zostało cudownie uzdrowionych, a w 1514 roku zostały one złożone w srebrnej koronie, znajdującej się tam do dzisiaj. Tradycja zaś błogosławienia wiernych, przez nałożenie tej korony, zwana jest „koronacją”. W Księdze Cudów na przestrzeni opisano też bardzo wiele uzdrowień i innych łask.

Czczona jest tam również późnogotycka statua pochodzącą kręgu pracowni Wita Stwosza, przestawiająca Trójcę Świętą w postaci tzw. Tronu Łaski, na którym siedzi Bóg Ojciec, trzymający ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, z widniejącą nad Nim gołębicą, symbolem Ducha Świętego.

Już w 1513 roku na mocy przywileju Stolicy Apostolskiej, pielgrzymujący do Prostyni mogli otrzymywać odpusty związane z tym miejscem.

Sanktuarium to było także bliskie Prymasowi Tysiąclecia ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, którego rodzice zawarli związek małżeński w Prostyni, zaś bł. Jan Paweł II przekazał do tamtejszego kościoła specjalne osobiste błogosławieństwo i pamiątkowy kielich, otrzymany z okazji 50-lecia swych święceń kapłańskich.

W ubiegłym roku, biskup drohiczyński Antoni Dydycz ukoronował także uroczycie, łaskami słynącą figurę św. Anny i przedstawioną wraz nią figurę Matki Najświętszej.

Obecny, kolejny w historii tego miejsca kościół, proklamowany Bazyliką Mniejszą, powstał w latach 1946 -1954, na podstawie międzywojennego, niezrealizowanego wówczas projektu prof. Bohdana Pniewskiego, Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Starania o nadanie tytułu bazyliki, podejmował już w 1967 roku, za aprobatą ks. kard. Wyszyńskiego, biskup siedlecki Ignacy Świrski. Jednak dopiero na prośbę obecnego biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 10 listopada 2011 roku wydała dekret, zawierający zgodę Benedykta XVI na ogłoszenie kościoła - Bazyliką Mniejszą, podpisany przez jej prefekta ks. kard. Antonio Canizaresa Lloverę.

Jest to trzecia świątynia w diecezji drohiczyńskiej, wyróżniona tym tytułem przez Stolicę Apostolską, po bazylikach w Bielsku Podlaskim i Węgrowie.
Obecnie kustoszem sanktuarium, do którego przybywają liczne pielgrzymki, jest ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, zaś obszerna dokumentacja historyczna tego miejsca, autorstwa ks. dra Pawła Rytela - Andrianika, została wydana w formie książkowej.

Ks. Artur Płachno

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90