Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)


W
b_130_97_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_000000000000000_220512.jpgFatimie trójce portugalskich dzieci: Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji objawiała się Matka Boża. W okresie od 13 maja do 13 października 1917 r. Najświętsza Maryja Panna regularnie, raz w miesiącu, ukazywała się małym pastuszkom. Wyjątkiem był tylko dzień 13 sierpnia, kiedy dzieci nie mogły się zjawić w miejscu objawień, ponieważ zostały uwięzione przez władze. Podczas spotkań z pastuszkami Maryja przekazała im trzy tajemnice.

 Matka Boża przestrzegała, że jeśli ludzie nadal będą obrażać Boga nie tylko poszczególnymi grzechami, ale i grzechami całych narodów, Bóg w swej sprawiedliwości, ale i niezmierzonym miłosierdziu, które nie może bezczynnie patrzeć jak całe państwa, wbrew swemu powołaniu, tworzą warunki dogodne dla potępienia tylu dusz, ześle karę. Mimo upływu dziesięcioleci przesłanie Matki Bożej jest ciągle aktualne. Co więcej, pozwala zrozumieć sytuację, w jakiej znalazł się dzisiejszy, odrzucający Boga świat.
W naszej parafii również, od maja do października, Figura Matki Bożej Fatimskiej nawiedza poszczególne wioski:
- maj - Złotki,
- czerwiec - Kiełczew,
- lipiec - Wólka Okrąglik,
- sierpień - Rytele Święckie,
- wrzesień- Treblinka
- październik - Prostyń.
    Dnia 13 czerwca Matka Boża odwiedziła mieszkańców wsi Kiełczew. Na początku została powitana przez przedstawicielkę wsi – p.Wujek. Obecni na różańcu modlili się rozważając tajemnice chwalebne różańca świętego.


Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90