Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_0000000000000000000190812_1.jpg Dnia 19 sierpnia w prostyńskiej Bazylice Mniejszej, podczas Mszy św. o godzinie 11.00 odbyła się uroczystość pożegnania odchodzącego na emeryturę Księdza Kanonika Krzysztofa Maksimiuka – Proboszcza Parafii Prostyń. Mszę św. odprawił ks. dr Tomasz Małkiński. Wśród licznie zgromadzonych wiernych nie zabrakło pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół z terenu parafii Prostyń.
Księdza Proboszcza żegnali przedstawiciele dzieci i młodzieży, delegacje szkół, strażaków, wspólnot parafialnych oraz Wójt Gminy Małkinia Górna Marek Kubaszewski. Księżom dziękowali parafianie nie tylko w kościele, ale i w kaplicach: w Rytelach Święckich i w Wólce Okrąglik. Były miłe prezenty dla obu Księży, np. w Rytelach Święckich Ksiądz Proboszcz otrzymał duży, piękny sękacz. Po Mszy św. wieczornej przy plebanii zorganizowano agapę pożegnalną (Akcja Katolicka, Rada Parafialna i inni).
Ksiądz proboszcz zamieszka na terenie naszej parafii w wyremontowanym domu parafialnym.

Pracę duszpasterską kończy również ksiądz prefekt Paweł Błaszczyk, który został przeniesiony do sąsiedniej parafii Sadowne. Również księdzu Pawłowi wierni naszej parafii złożyli serdeczne podziękowania za dotychczasową posługę kapłańską.
Ksiądz kanonik Krzysztof Maksimiuk pełnił funkcję proboszcza naszej parafii od dnia 19 marca 1998r. do dnia 19 sierpnia 2012r. Na tym stanowisku zastąpi go ksiądz Ryszard Zalewski – dotychczasowy proboszcz parafii Rudka.
Ksiądz Paweł Błaszczyk pełnił funkcję wikariusza w ciągu czterech lat. Na tym stanowisku zastąpi go ksiądz Adam Banaszek – dotychczasowy wikariusz parafii Łochów.
Pracę prostyńskich duszpasterzy będzie wspierał ks. prałat Dariusz Jagodziński.
Zarówno odchodzącym, jak również kapłanom rozpoczynającym pracę w naszej parafii życzymy opieki Matki Bożej i Bożego Błogosławieństwa!

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90