Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_133_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_00000000000000000000310812.jpg Dnia 30 sierpnia ks. bp. A. Dydycz dokonał instalacji nowych kanoników w kapitule katedralnej w Drohiczynie. Są dwie grupy kanoników: honorowi, to pierwszy stopień. Różni ich strój, bo mają czarne mantolety (pelerynki). Drugi stopień, wyższy, to kanonicy gremialni. Noszą mantolety amarantowe.  Mianowanie kanonikiem jest sposobem wyróżnienia kapłana. Wśród nowych kanoników gremialnych jest również nowy proboszcz prostyński ks. Ryszard Zalewski. Byłem na tej uroczystości i składam ks. kanonikowi Ryszardowi bardzo serdeczne życzenia od siebie, od ks. Adama i od naszych parafian prostyńskich.

ks. Krzysztof Maksimiuk

 

 

W katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie 30 sierpnia odbyła się instalacja nowych kanoników Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej. Przewodniczył jej biskup drohiczyński Antoni Dydcz. Powiedział on, że głównym motywem i fundamentem wszelkiej działalności kapłańskiej jest pamięć o świętości.Jednak mają w tym również swój udział i wymowę ludzkie przeżycia i satysfakcje, które z tym się wiążą.

 

    Mówił, że chociaż chciałby obdarzyć tą godnością wielu, to są jednak pewne wymogi Kościoła,  aby włączenie do grona kanoników było motywem mobilizującym.

    Obrzęd instalacji poprzedziło nabożeństwo Liturgii Godzin, które jak mówił ksiądz biskup, wyraża poprzez Psalmy, uwielbienie Pana Boga, podkreślając różne cnoty i cechy odnoszące się, tak do Boga, jak też do życia człowieka i jego powołania. Ukazują one też błagania człowieka o pokazanie mu drogi.    

      Dekretem, datowanym 15 sierpnia 2012 roku, ks. bp Antoni  Dydycz włączył do Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej, jako kanoników gremialnych : ks. Jan Koca – proboszcza parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, ks. Andrzeja Jakubowicza – proboszcza parafii Sarnaki, ks. Zbigniewa Niemyjskiego – proboszcza parafii Narew  i ks. Ryszarda Zalewskiego – proboszcza parafii Prostyń, zaś jako kanoników honorowych : ks. Zbigniewa Domirskiego – proboszcza parafii Kożuchówek, ks. Krzysztofa Kisielewicza – dyrektora Caritas, ks. Krzysztofa Mielnickiego – dyrektora Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego, ks. Henryka Sączka – proboszcza parafii Liw i ks. Franciszka Szulaka – proboszcza parafii Skibniew.
    Rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski przypomniał życiorysy nowych kanoników, oni zaś złożyli wyznanie wiary i przyrzeczenia oraz otrzymali poświęcone  insygnia. Kanonicy gremialni zasiedli też uroczyście w stallach katedralnych. W obrzędzie wzięli udział inni członkowie kapituł z diecezji drohiczyńskiej oraz kapłani, pracujący w Drohiczynie. 

           W późniejszym czasie odbędą się też instalacje kanonickie w Kolegiackiej Kapitule Węgrowskiej, gdzie ks. bp Antoni Dydycz obdarzył godnością kanonika gremialnego ks. Stanisława Wojciechowskiego – proboszcza parafii Sadowne, zaś godnością kanonika honorowego  ks. Andrzeja Oleszczuka – proboszcza parafii Miedzna, a także  w Podlaskiej Kapituły Kolegiackiej w Bielsku Podlaskim, gdzie godnością kanonika gremialnego obdarzył ks. Tomasza Pełszyka – proboszcza parafii Kosów Lacki.

Ks. Artur Płachno

 

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90