b_180_135_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_00000000000000000000010912.jpg
Tradycyjnie, na początku września nadszedł czas podziękowania Panu Bogu za tegoroczne plony.

Dnia 2 września b.r. o godz. 9:00 rozpoczęła się Msza święta celebrowana przez Księdza Kanonika Ryszarda Zalewskiego, podczas której dziękowano Bogu za tegoroczne plony, urodzaj ziemi, i za chleb, prosząc jednocześnie o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

Mieszkańcy z poszczególnych wiosek – Kiełczew, Grądy, Prostyń, Treblinka i Złotki, przygotowali dożynkowe wieńce, z których każdy miał swoją wymowę i symbolikę.
W procesji z darami parafianie złożyli:
-mieszkańcy Prostyni – chleb,owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, który na zakończenie Mszy Świętej został podzielony pomiędzy wszystkich znajdujących się w kościele oraz winogrona,
-Bojary - kwiaty i warzywa,
-Grądy - kwiaty, wędlinę i grzyby,
-Kiełczew - kwiaty, wędlinę, ciasto i owoce,
-Treblinka - wyroby mleczarskie, kwiaty
-Wólka Dolna - owoce,
-Wólka Okrąglik – grzyby i warzywa,
-Orzełek – kwiaty, owoce, grzyby,
-Złotki-grzyby,
- Rytele Święckie – owoce.

Z racji pierwszej niedzieli miesiąca uroczystość dożynkowa zakończyła się procesją eucharystyczną.

ZOBACZ FILM