Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://parafiaprostyn.pl/images/stories/aktualnosci/zdjecia/111110_4.jpg
There was a problem loading image http://parafiaprostyn.pl/images/stories/aktualnosci/zdjecia/111110_4.jpg
There was a problem loading image http://parafiaprostyn.pl/images/stories/aktualnosci/zdjecia/111110_6.jpg
There was a problem loading image http://parafiaprostyn.pl/images/stories/aktualnosci/zdjecia/111110_6.jpg
 

111110_4.jpgMoja Ojczyzna – Polska. Wierzby, bociany, krzyże przydrożne, kościelne wieże, strzeliste sosny, piaszczyste pagórki – to Polska. Od Bałtyku do Tatr, od Bugu do Odry – Polska. „Nasz pępek świata.” - jak napisał Jan Pietrzak, nasze miejsce na ziemi. Tu nawet kwiaty mówią, ptaki śpiewają, a drzewa szumią w naszym ojczystym języku. Nasza Ojczyzna, Polska, tak wiele wycierpiała, tyle przeszła burz, aby biały orzeł mógł swobodnie krążyć nad Jej polami. Teraz możemy cieszyć się wolnością, ale należy również się modlić, aby nigdy nie powtórzyły się nie tak odległe dramatyczne dzieje.

 

11 listopada o godz. 9 rano w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i Św. Anny w Prostyni odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział parafianie, harcerze z 14 drużyny „Sokoły”, przedstawiciele braci uczniowskiej ze sztandarami szkół podstawowych z Prostyni i Kiełczewa oraz reprezentanci Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Prostyńskiej. Mszy Świętej przewodniczył ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, proboszcz prostyński, on również skierował do zebranych kazanie. Poruszał przede wszystkim problem odpowiedzialności za naszą Ojczyznę. W obecnych czasach nikt nie musi ofiarowywać swojego życia, aby Polska mogła być suwerennym państwem. Teraz zmartwieniem naszego kraju jest zacieranie prawdziwych wartości, jakimi przez długie lata były hasła: Bóg, Honor i Ojczyzna. Wprawdzie są one często wypowiadane, ale zupełnie bez powagi i dostojeństwa. Współcześnie inne ideały rządzą światem i raczej mają mało wspólnego z patosem. Trudne przyszły czasy, czasy, które lekceważą naszą narodową dumną przeszłość i chwałę.

Po Mszy Świętej odmówiony został różaniec w intencji poległych bohaterów, którzy przez szereg lat walczyli o wolną Polskę. Podczas tej modlitwy uformowano procesję, która udała się na pobliski cmentarz do Grobu Nieznanego Żołnierza. Wartę honorową pełniły tam młode harcerki otoczone flagami biało-czerwonymi i unijnymi. Po dojściu na miejsce, cześć poległym oddali przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Prostyńskiej, składając wiązankę w barwach narodowych. Następnie odbyła się prelekcja p. Wojciecha Jakubika, opisująca historię Polski od końca XVIII wieku, a więc czasów rozbiorów, aż po rok 1918, kiedy to nasi dzielni przodkowie z Józefem Piłsudskim na czele, wywalczyli niepodległość. Urozmaiceniem tego wykładu były pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów prostyńskiej szkoły: „O, Panie, któryś jest na niebie” i „Rota” odśpiewana przez wszystkich zebranych. Uroczystość zakończyła się wpisaniem do Księgi Pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza uczestników tego patriotycznego manifestu.

Wierzby, bociany i krzyże przydrożne – to krajobraz Polski. A jacy są Polacy? Szlachetni, odważni, prawi, uczciwi, pracowici, oddani Ojczyźnie? Mamy wolność, nie musimy narażać życia i zdrowia dla Polski, nie musimy chwytać za broń. A Polska to nasz dom, to ta wierzba i ten bocian, to polna droga i ruchliwa autostrada, Polska to ja i Ty. Dlatego...

Pomódl się bracie mój miły za Polskę,
Pomódl się za Ojczyznę.
Pomódl się dzisiaj bracie i siostro za wolność,
Pomódl się za Ojczyznę”.
(odnalezione w internecie)

Ewa Jakubik


b_150_200_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_111110_1.jpgb_150_200_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_111110_2.jpgb_267_200_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_111110_3.jpgb_150_113_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_111110_5.jpg111110_6.jpg
 

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90