Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś po Mszy św. o godz. 1100 rozdanie dzieciom nagród za udział w Gminno – Dekanalnym konkursie Literacko – Plastycznym pt. „Myśląc o Kardynale Wyszyńskim …” – zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kardynała St. Wyszyńskiego pod patronatem Wójta Gminy Małkinia Górna i Ks. Dziekana Łochowskiego Józefa Poskrobko – naszego Proboszcza.
2.Dziś jeszcze są zbierane podpisy do Sejmu popierające Projekt Ustawy Chroniącej Życie Wszystkich Dzieci Nienarodzonych Bez Wyjatku. Podpiać się na liście wyłożonej na końcu kościoła, za ławkami może każdy, kto chce poprzeć ten Projekt Ustawy i pamięta swój nr PESEL-u (trzeba ten nr PESEL wpisać na listę).
3.Również dziś imieniny ks. Bpa Seniora Antoniego Dydycza – polećmy Dostojnego Solenizanta w naszych modlitwach Panu Bogu; natomioast o godz. 1730 dziś różaniec i procesja fatimska wokół kościoła.
4.W tym tygodniu wypadają nastepujące wspomnienia: w poniedziałek 14.06 bł. Michała Kozala Bpa i M.; w czwartek 17.06 św. br. Alberta Chmielowskiego zakonnika.
5.W niedzielę za tydzień 20 czerwca – Odpust w sąsiedniej Parafii w Sadownym: Narodzenia św. Jana Chrzciciela – (przeniesiony z czwartku 24 czerwca). Suma odpustowa w Sadownym o godz. 1200.
6.Zapraszam w przyszłą niedzielę 20 czerwca o godz. 1100 na Mszę św. wszystkie dzieci i młodzież z naszej Parafii – będziemy dziękowali w tym dniu za jakże trudny rok szkolny, bo już rozpoczną się przecież wakacje.
7.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” – można ją nabyć w zakrystii.
8.Od dziś tj.13.06 zmieniły się obostrzenia sanitarne co do ilości osób przebywajacych równocześnie w kościołach lub kapilcach. Od dziś może być zajętych połowa miejsc, a od 26.06 będzie mogło być zajętych w kościele bądź w kaplicy 75 % miejsc. Nadal wewnątrz świątyń obowiązuje zakrywanie ust i nos maskami (prócz tych, którzy sa już zaszczepieni drugą dawką szczepionki lub mają zaświadczenie zwalniające z zakrywania ust i nosa).

1.Dziś jest niedziela adoracyjna. Adoracja o od godz. 840 (krótka) – przewodniczy KŻR z Treblinki, od 1030 Domowy Kościół, od 1730 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 w ramach obchodów Oktawy Bożego Ciała będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła – do procesji zapraszamy strażaków z OSP z Grądy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
2.W czwartek 18 czerwca zakończenie Oktawy Bożego Ciała. O godz. 1730 Msza św. i po Mszy ostatnie w tym roku Nieszpory i procesja wokół kościoła. W czwartek będzie też błogosławieństwo małych dzieci oraz ziół i kwiatów.
3.Również w czwartek 10.06 też wypada 22 Rocznica Pielgrzymki Ojca Świętego do Drohiczyna – Dzień Podlasia. W tym dniu po Mszy św. o godz. 1730 i po Nieszporach udamy się pod krzyż, poświęcony 22 lat temu w Drohiczynie przez św. Jana Pawła II – tam będzie wspólna modlitwa.
4.W piątek 11 czerwca obchodzimy Liturgiczną Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu nie ma postu; Msze św. będą w naszym kościele odprawione o godz. 700, i 1730.
5.W piątek 11.06 wspominamy 108 Błogosławionych Męczenników z czasów II wojny światowej. Z trenu naszej Diecezji byli to błogosławieni: Antoni Beszta – Borowski, Mieczysław Bohatkiewicz, Edward Grzymała, Władysław Maćkowiak, Michał Woźniak – byli kapłanami oraz s. Maria Kazimiera Wołowska. Z tej to racji w sobotę 12 czerwca w Wólce Okrąglik Odpust związany w/w męczennikami – jest to tytuł naszej kaplicy w Wólce Okrąglik – suma odpustowa o godz. 1200.
6.W sobotę wspominamy Niepokalane Serce NMP.
7.W przyszłą niedzielę imieniny ks. Bpa Seniora Antoniego Dydycza – polećmy Dostojnego Solenizanta w naszych modlitwach Panu Bogu.
8.W niedziele 13 czerwca br. po Mszy św. o godz. 1100 rozdanie dzieciom nagród za udział w konkursie zorganizowanym o Sł. Bożym Stefanie Kardynale Wyszyńskim.
9.Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tegorocznej procesji Bożego Ciała i w sposób godny szli za Chrystusem ulicą naszej wsi. Dziękuję więc: dziewczynkom sypiącym kwiaty, chłopcom I - komunijnym i ministrantom oraz pocztom sztandarowym Ochotniczych Straży Pożarnych z : Prostyni, Treblinki i Grądów oraz druhom strażakom z tych wymienionych jednostek i z Wólki Okrąglik. Druhom strażakom, którzy tradycyjnie już nieśli baldachim; Bóg zapłać niosącym chorągwie i paniom idącym ze świecami; dziękuję wszystkim tym, którzy przygotowali ołtarzyki. Dziękuję p. organiście Arturowi i p. zakrystianowi Piotrowi.
10.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” – można ją nabyć w zakrystii.
11.Od dziś do niedzieli 13 czerwca br. będą zbierane podpisy do Sejmu popierające Projekt Ustawy Chroniącej Życie Wszystkich Dzieci Nienarodzonych Bez Wyjatku. Podpiać się na liście wyłożonej na końcu kościoła, za ławkami może każdy, kto chce poprzeć ten Projekt Ustawy i pamięta swój nr PESEL-u (trzeba ten nr PESEL wpisać na listę). Można też wziąć czyste karty podpisowe i postarać się zebrać w swoim środowisku jak najwiecej podpisów, a nastepnie oddać je do zakrystii.

1.Dziś na Sumie o godz. 1200 kończymy nasz Odpust Parafialny Trójcy Przenajświętszej i trzydniowe Nabożeństwo Eucharystyczne. Po Sumie będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła – na procesję zapraszamy strażaków z OSP Treblinka; po procesji nałożenie koron. Jutro tj. w poniedziałek już odpustu nie będzie.
2.Dziś kończymy czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.
3.W obu kaplicach: Rytelach i w Wólce dziś i nie będzie Mszy św.
4.W poniedziałek (31.05) świeto liturgiczne Nawiedzenia NMP i zakończenie nabożeństw majowych.
5.We wtorek (01.06) Międzynarodowy Dzień Dziecka. W tym też dniu rozpoczniemy odprawianie nabożeństw czerwcowych. W Bazylice będą one odprawiane zawsze o godz. 1800 (Msza św. wieczorem o godz. 1730 i po Mszy nabożeństwo).
6.I Środa miesiąca. Zapraszamy w środę na Mszę św. o godz. 1730, a po Mszy na czerwcowe o godz. 1800 i na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy.
7.W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Msze św. w naszym kościele będą odprawione o godz. 900 , 1100 i 1800 . W tym dniu wypada też I czwartek miesiaca – modlimy się o powołania. Uroczysta Msza św. w tym dniu będzie odprawiona w Bazylice o godz. 1100. Po Mszy św. wyruszy procesja eucharystyczna przez wieś – początek od kościoła, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. I ołtarz przy Ośrodku Zdrowia – miejsce objawień św. Anny; II ołtarz przy szkole; III ołtarz w miejscu, gdzie stał I kościół w Prostyni i IV ołtarz przy kapliczce św. Anny obok naszego kościoła. Mam nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych znajdą się chętni parafianie, aby przygotować cztery ołtarze na procesję Bożego Ciała.
8.Przypominam, że udział w procesji jest wyznaniem naszej wiary w obecność Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie – wspólna modlitwa i śpiewy będą tego wyrazem.
9.Prosimy też o udekorowanie na procesję Bożego Ciała swoich domów, szczególnie przy trasie procesji.
10.W związku z trwającą epidemią proszę, aby wszyscy biorący udział w procesji Bożego Ciała zachowali wieksze odległości między sobą.
11.Na Boże Ciało w obu kaplicach: Rytelach i w Wólce nie będzie Mszy św.
12.Również w tym tygodniu I piątek miesiąca – Msze św. o Najśw. Sercu P. Jezusa w Bazylice o godz. 700 i 1730. W kaplicy w Rytelach o godz. 1600,
13.Od piątku rozpoczynamy Oktawę Bożego Ciała i Nieszpory Eucharystyczne – w Bazylice kolejność odprawiania będzie nastepująca: o godz. 1730 będzie Msza św., później Nieszpory, a po nich przez całą Oktawie Bożego Ciała procesja eucharystyczna wokół kościoła – prosimy dzieci i biorących udział w procesji, aby przychodzić na Nieszpory.
14.I Sobota miesiąca – Msze św. w Bazylice będą odprawione o godz. 800 i 1730. Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP będzie po Mszy św. o godz. 800. Msza św. w kaplicy w Wólce o godz. 1100.
15.W sobotę 05.06 wypada 30 rocznica utworzenia przez Jana Pawła II Diecezji Drohiczyńskiej.
16.Za tydzień jest niedziela adoracyjna. Adoracja o od godz. 840 (krótka) – przewodniczy KŻR z Treblinki, od 1030 Domowy Kościół, od 1730 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 procesja eucharystyczna wokół kościoła – do procesji zapraszamy strażaków z OSP z Grądy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
17.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.

1.Dziś Uroczystość Zesłania Ducha Św. Kto jest dziś w stanie łaski uświęcającej, za pobożne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź…” możne zyskać odpust zupełny.
2.Jutro Uroczystość Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła, Głównej Patronki naszej Diecezji i II Dzień Uroczystości Zesłania Ducha Św.. Msze św. jutro w Bazylice będą odprawione o godz. 900 i 1800. W kaplicach: w Rytelach o godz. 1030 poświecenie pól dla Rytel i Bojar i później Msza św. w kaplicy; w Wólce o godz. 1100.
3.We wtorek 25 maja wypada Dzień Modlitw o Świętość Życia kapłanów i 27 Rocznica śmierci ks. bpa Władysław Jędruszuka – pierwszego Bpa Diecezji Drohiczyńskiej – niech dobry Bóg da mu niebo.
4.W środę Dzień Matki – wszystkie mamy zapraszamy w tym dniu na Nabożeństwo Majowe, które będzie odprawiane w ich intencji.
5.W czwartek po Zesłaniu Ducha Św. obchodzimy liturgiczne święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana – modlimy się o powołania.
6.W piątek 28.05 odbędą się święcenia diakonatu, a w sobotę 29.05 święcenia kapłańskie w naszej katerze drohiczyńskiej o godz. 1000. Nowo wyświeconych diakonów i kapłanów polećmy już dziś naszej gorącej modlitwie.
7.W piątek 28 maja br. Mszą św. o godz. 1600 rozpoczynamy trzydniowe Nabożeństwo Eucharystyczne połączone z Odpustem Trójcy Przenajświętszej – tytuł naszej Parafii. Nabożeństwo Eucharystyczne będzie trwało od popłudnia w piątek, w sobotę 29.05. i zakończymy Odpust w niedzielę 30.05 na uroczystej Sumie o godz. 1200 – (w poniedziałek już nie będzie Odpustu!!!)
8.W obu kaplicach: w Wólce Okrąglik i w Rytelach Święckich w niedzielę 30.05 i na Boże Ciało 03.06 nie będzie Mszy św. – parafianie tych wsi, którzy modlą się w kaplicach zaproszeni są do Prostyni.
9.W piątek 28.05 po Mszy św. o godz. 1600 będzie procesja żałobna na cmentarzu grzebalnym – proszę uprzadkować groby swoich bliskich zmarłych i nie wyrzucać śmieci za ogrodzenie cmentarza!!!
10.W niedzielę za tydzień 30 maja w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej kończy się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.
11.W tym tygodniu kończymy modlitwy o błogosławieństwo Boże dla poszczególnych wsi tzw. poświęcenia pól. Przypominam, że nie chodzimy po lasach, łakach czy polach tylko przez wieś !!!. Porządek modlitw we wsiach będzie nastepujący:
- poniedziałek 24.05 – godz. 1030 Rytele Święckie i Bojary (dwóch księży)
- wtorek 25.05 – godz. 1500 Orzełek
- środa 26.05 – godz. 1500 Wólka: Dolna i Okrąglik (dwóch księży)
12.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.

1.Dziś obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i dziś na Mszy św. o godz. 1100 uroczysta I Komunia Św. dzieci z klas III.
2.Od poniedziałku przez cały tydzień będzie trwał dla dzieci I-komunijnych tzw. Biały Tydzień – dzieci będą uczestniczyły we Mszy św. o godz. 1730 i w nabożeństwie majowym.
3.W tym tygodniu rozpoczniemy modlitwy o błogosławieństwo Boże dla poszczególnych wsi tzw. poświęcenia pól. Ze względu na trwjące nadal i obostrzenia związane epidemię koronawirusa porządek modlitw o Boże błog. dla mieszkańców wsi będzie nastepujący: cała wyznaczona wieś gromadzi się o godz. 1500 na początku wsi, przy wyznaczonym krzyżu, gdzie ma rozpocząć się modlitwa i z tego miejsca rusza procesja przez wieś do miejsca, gdzie ma być odprawiona Msza św. (np. świetlica, remiza lub przy krzyżu na wolnym powietrzu – niech chodzimy po lasach, łakach czy polach tylko przez wieś !!!). Podczas procesji śpiewamy Litanię do Wszystkich Świętych i będą przewidziane modlitwy z prośbą o błogosławieństwo i o urodzaje, a następnie Msza św. Ktoś ze wsi przywozi i odwozi księdza i p. organistę. Porządek poświęcenia w poszczególnych wsiach:
- poniedziałek 17.05 – godz. 1500 Kiełczew (przy krzyż u p. Imbrzykowskich)
- wtorek 18.05 – godz. 1500 Złotki (przy krzyż u p. Pamrów)
- środa 19.05 – godz. 1500 Treblinka (początek na tzw. „Górach”)
- czwartek 20.05 – godz. 1500 Poniatowo (przy krzyż od strony Prostyni)
- piątek 21.05 – godz. 1500 Grądy (przy krzyż )
- sobota 22.05 – godz. 1630 Prostyń (początek w k-le, proscesja w stronę Złotek i z powrotem do k-ła, Msza o godz. 1730).
- niedziela 23.05 – godz. 1100 Msza św. w kościele za wieś Boreczek
4.Od ub. piątku rozpoczęliśmy Nowennę do Ducha Św., którą odmawiamy podczas Nabożeństw Majowych.
5.W niedzielę za tydzień Uroczystość Zesłania Ducha Św.
6.Codziennie, bezpośrednio po Mszy św. o godz.1730 w Bazylice są odprawiane Nabożeństwa Majowe – zachęcamy więc do jak najliczniejszego uczestnictwa w Nabożeństwach Majowych.
7.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.
8.Przypominamy, że nadal w całej Polsce obowiązują obostrzenia związane z pandemią Covid-19. W pomieszczeniach zamknietych prosimy o zakrywanie ust i nosa maseczkami. W kościele i w kaplicach obowiazuje rozmieszczenie wiernych – 1 osoba na 15 m2, z zachowanie dystansu społecznego tj. odległość pomiędzy osobami.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90