Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś obchodzimy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – Święto Patronalne Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Dziś za pobożne odmówienie Aktu Poświęcenia Najśw. Sercu PJ można zyskać odpust zupełny. Dziś także – św. Cecylii D. i M. – Patronki chórów kościelnych.
2.Przypominamy, że od ub. niedzieli w Bazylice odprawiana jest jedna, dodatkowa Msza św. o godz. 800 . Porządek w Prostyni odprawiania Mszy św. jest więc następujący: 800; 900; 1100 i 1700. Godziny odprawiania w kaplicach pozostają bez zmian.
3.Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wraz z Parafiami organizuje akcję „Od serca”, w którą może włączyć się każdy. Dziś w naszej diecezji i u nas w Parafii są rozdawane bezpłatnie ekologiczne torby, które zabierzemy do swoich domów i zgodnie z instrukcją wydrukowaną na torbach wypełnimy je artykułami spożywczymi i środkami czystości. Te wypełnione produktami torby – „dar od serca” przyniesiemy do naszego kościoła w I niedzielę adwentu (29.11). Będzie to konkretny gest miłosierdzia i najlepsze świadectwo naszej wrażliwości i włączenia się w misję charytatywną Kościoła. Jeśli zabraknie papierowych toreb – jeśli ktoś chce może złożyć swój dar w zwykłej torbie np. w reklamówce i przynieść do kościoła.
4.Od poniedziałku tj. 23.XI o godz. 1530 w kościele w Prostyni będą czytane kartki wypominkowe i odmawiany będzie Różaniec za zmarłych z danej wsi (tam gdzie nie ma kaplicy), nastastępnie za tych polecanych w wypominkach zmarłych będzie odprawiana Msza św..

Oto porząd tych modlitw:
- poniedziałek 23.XI – godz. 1530 – wsie: Treblinka i Boreczek
- środa 25.XI – godz. 1530 – wieś Grądy
- czwartek – 26.XI – godz. 1530 – wieś Orzełek
- piątek – 27.XI – godz. 1530 – wieś Złotki
- sobota – 28.XI. – godz. 1530 – wieś Poniatowo
- sobota – 28.XI – godz. 1500 – wsie: Rytele Święckie i Bojary (w kaplicy)
- niedziela – 29.XI – godz. 1015 – wieś Prostyń (o godz. 1100 – Msza św.)
- poniedziałek 30.XI – godz. 1500 –wsie: Wólki Okrąglik i Dolna (w kaplicy)
- poniedziałek 30.XI – godz. 1530 – wieś Kiełczew
Zapraszamy w te dni poszczególne wsie na modlitwy za zmarłych.
5.W środę 25.XI św. Katarzyny – patronalne święto kolejarzy.
6.Niedziela za tydzień 29.XI to I Niedziela Adwentu i początek nowego Roku Liturgicznego.
7.Przypminamy, że w kościele lub w kaplicy obowizuje rozmieszczenie wiernych 1 osoba / 15 m2. Prosimy więc, aby trochę luźniej się rozmieszczać w ławkach – nich będą między osobami większe odstępy. Nadal obowiązuje w kościele i kaplicy zakrywanie ust i nosa.
8.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
9.Dziś na porannej Mszy św. zostały poświęcone opłatki na stół wigilijny. Pan Organista Artur będzie roznosił opłatki do naszych katolickich rodzin. Uprzejmie prosimy, aby przyjmować p. Organistę na zewnątrz, wychodząc po odbiór opłatków przed dom, aby nie musiał on wchodzidzić do mieszkań (ze względu na epidemię). Prosimy również powiadomić sąsiadów o dniu, w którym będą roznoszone w danej wsi opłatki. Jeśli ktoś potrzebuje szybciej opłatki, kogoś nie będzie w domu lub z innej przyczyny – może się zgłosić osobiście po opłatek do p. Organisty w kościele po Mszach św.. Proszę o życzliwe, z otwartym sercem przyjęcie naszego p. Organisty. Przypominamy, że ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na utrzymanie p. Organisty.

Oto grafik roznoszenia opłatków:

I. TYDZIEŃ (już od jutra)

23.XI.(poniedziałek) – od godz. 900 – Boreczek, Bojary, Grady
24.XI. (wtorek) – od godz. 900 – Wólka Okrąglik i Wólka Dolna
25.XI. (środa) – od godz. 900 – Orzełek i Zachoinie
27.XI. (piątek) od godz. 900 – Złotki i kolonie

II. TYDZIEŃ

01.XII. (wtorek) od godz. 900 – Rytele Święckie
02.XII. (środa) od godz. 900 – Treblinka
                       od godz. 1100 – Majdan Kiełczewski
03.XII. (czwartek) od godz. 900 – Kiełczew od strony Morzyczyna
04.XII. (piątek) od godz. 900 – dokończenie wsi Kiełczew

III. TYDZIEŃ

08.XII. (wtorek) od godz. 900 – Poniatowo
09.XII.(środa) od godz. 900 – wieś Prostyń od strony Treblinki
10.XII. (czwartek) od godz. 900 – c.d. wieś Prostyń
11.XII. (piątek) od godz. 900 – dokończenie wsi Prostyń

1.Od dziś w Bazylice odprawiana jest jedna, dodatkowa Msza św. o godz. 800 . Porządek w Prostyni odprawiania Mszy św. jest więc następujący: 800; 900; 1100 i 1700. Godziny odprawiania w kaplicach pozostają bez zmian.
2.Jutro 16.XI wypada liturgiczne Święto NMP Ostrobramskiej – Matki Miłosierdzia.
3.W sobotę 21.XI wspomnienie Ofiarowania NMP i w tym dniu modlimy się za zmarłych biskupów, rządców diecezji i kapłanów.
4.W niedzielę 22.XI - św. Cecylii D. i M. – Patronki chórów kościelnych.
5.W przyszłą niedzielę 22.XI Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – ostatnia niedziela Roku Liturgicznego i Święto patronalne: Akcji Katolickiej, KSM – u i Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
6.Przypominam, że o godz. 1630 (pół godz. przed Mszą św.) od środy do niedzieli są czytane kartki wypominkowe i odmawiany jest Różaniec za zmarłychzapraszamy codziennie wszystkich na modlitwy za zmarłych.
7.W zwiąsku z obostrzenia związanymi z Covidem (tych obostrzeń końca nie widać) -  modlitwy za zmarłych - wypominki i Msze św. poszczególnych wsi będą w ostatnim tygodniu listopada będą odprawiane w kościele i w kaplicach. Porządek podamy za tydzień.
8.Jest możliwość kupna obrazów św. Anny Prostyńskiej format A3 – (na płótnie) w cenie 50 zł; chętni mogą ten obraz nabyć w zakrystii.
9.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
10.Kolejny raz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wraz z Parafią organizuje akcję „Od serca”, w którą może włączyć się każdy. Za tydzień w naszej diecezji będą rozdawane bezpłatnie ekologiczne torby, które zabierzemy do swoich domów i zgodnie z instrukcją wydrukowaną na torbach wypełnimy je artykułami spożywczymi i środkami czystości. Te wypełnione produktami torby – „dar od serca” przyniesiemy do naszego kościoła w I niedzielę adwentu (29.11). Będzie to konkretny gest miłosierdzia i najlepsze świadectwo naszej wrażliwości i włączenia się w misję charytatywną Kościoła. Podziel się dobrem i podaruj coś „od serca” osobie potrzebującej! Jeśli zabraknie papierowych toreb – jeśli ktoś chce może złożyć swój dar w zwykłej torbie np. w reklamówce i przynieść do kościoła.
11.Przypminamy, że w kościele lub w kaplicy obowizuje rozmieszczenie wiernych 1 osoba/15 m2. Prosimy więc, aby trochę luźniej się rozmieszczać w ławkach – nich będą między osobami większe odstępy. Nadal obowiązuje w kościele i kaplicy zakrywanie ust i nosa.

1.W związku z rosnącymi zachorowaniami na Coronovirusa od wczoraj weszło nowe zarządzenie Władz Państwowych i Sanitarnych, a mianowice w kościołach lub w kaplicach obowizuje rozmieszczenie wiernych 1 osoba / 15 m2. Proszę więc, aby trochę luźniej się rozmieszczać w ławkach – nich będą między osobami większe odstępy. Nadal obowiązuje w kościele i kaplicy zakrywanie ust i nosa.
2.Od następnej niedzieli tj. 15.XI, aby było w kościele luźniej, w Bazylice odprawiana będzie jedna, dodatkowa Msza św. o godz. 800 . Porządek w Prostyni odprawiania Mszy św. w następną niedzielę bedzie następujący: 800; 900; 1100 i 1700. Godziny odprawiania w kaplicach pozostają bez zmian.
3.Dziś Dzień Modlitewnej Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Taca dziś przeznaczona na ten cel.
4.Jutro 09 listopada – rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.
5.W środę 11 listopada Narodowe Święto – Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Bazylice będzie odprawiona tylko Msza św. o godz. 900 podczas której będziemy modlić się w intencji Ojczyzny.
6.Zadbajmy, aby w Święto Narodowe Odzyskania Niepodległości – 11 listopada na naszych domach zawiesić narodową biało-czerwoną flagę.
7.Przypominam, że przez cały miesiąc o godz. 1630 (pół godz. przed Mszą św.) od środy do niedzieli są czytane kartki wypominkowe i odmawiany jest Różaniec za zmarłychzapraszamy codziennie wszystkich na modlitwy za zmarłych.
8.W zwiąsku z obostrzenia związanymi z Covidem modlitwy za zmarłych – wypominki i Msze św. we wsiach naszej Parafii będą w późniejszym czasie lub kościele.
9.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
10.Jest możliwość kupna obrazów św. Anny Prostyńskiej format A3 – (na płótnie) w cenie 50 zł; chętni mogą ten obraz nabyć w zakrystii.
11.Są jeszcze znicze Caritas po 5 – będziemy je rozprowadzać do końca listopada. Zachęcamy do nabywania zniczy Caritas w zakrystii.
12.W Parafii jest modernizowane ogrzewanie w kościele. Zakupiliśmy i zainstalizowaliśmy dwa nowe zbiorniki na gaz i już zakupiliśmy 5 tyś. litrów gazu. Gaz kosztował 7 100 zł. (podczas zbiórki na tacę na zakup gazu w dn. 01 i 02 listopada zebraliśmy na ten cel 5 945 zł, resztę – ponad 1 000 zł dołożył ks. Proboszcz). Pozostał nam do wykonania przed rozpczęciem grzania już tylko przegląd całej instalacji gazowej w kościele. Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel, jeśli ktoś chciaby jeszcze wesprzeć Parafię w tych wydatkach – ks. Proboszcz z góry wszystkim dziękuje.

1.Dziś 01.11 Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszym kościele będzie więcej odprawianych Mszy św. i tak o godz. 700, 900 , 1100 i wieczorem o godz. 1700. Dziś – w dniu Wszystkich Świętych i na Dzień Zaduszny będziemy zbierać ofiary na tacę na ogrzewanie kościoła. Pomimo trudności jakie przeżywają wszyscy, zwarcamy się do Parafian i ludzi dobrego serca o pomoc finansową – jest modernizowane zasilanie ogrzewania gazem – zakupiliśmy nowe zbiorniki, za stare płaciliśmy rocznie ok. 2 000 zł dzierzawy i musieliśmy kupować od tej firmy gaz po cenie 3 razy większej, niż można było gaz zakupić w innych miejscach. Obecnie zbiorniki są nowe i są własnością Parafii oraz uzupełniać gaz będziemy mogli tam, gdzie będzie on tańszy. W tym tygodniu zostało też założone nowe, ledowe oświetlenie prezbiterium i ołtarzy – nowe reflektory zużywają tyle prądu, co jeden stary reflektor.
2.W dniach 31.X; 01 i 02.XI.2020r decyzją władz państwowych wszystkie cmentarze w całym kraju są zamknięte. Nie będzie więc ani dziś ani jutro żadnych wspólnych modlitw na cmentarzu – zachęcamy do modlitwy za zmarłych dziś podczas adoracji w kościele.
3.W dniu dzisiejszym można zyskać odpust zupełny – jeden raz – warunkiem otrzymania odpustu jest: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” i dowolnej modlitwy w intencji Ojca Św.
4.Również dziś jest niedzielą adoracyjną. Adoracja bezpośrednio po Mszy św. o godz. 700 – przewodniczy KŻR ze Złotek, od 1030 Domowy Kościół, od 1630 Akcja Katolicka. Adoracja w tym dniu i modlitwy niech będą ofiarowane za zmarłych.
5.Od dziś w naszym kościele Msze św. wieczorem będą odprawiane o godz. 1700 aż do odwołania.
6.W jutro 02.11. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele będą odprawione o godz. 700 , 900, 1100 za wszystkich zmarłych parafian i o godz. 1700. Od godz. 800 rozpoczną się modlitwy za zmarłych i czytanie wypominków, a później pól godziny przed Mszami o godz. 1100 i 1700.
7.Zapraszamy przez cały miesiąc listopad na Różaniec i modlitwy wypominkowe (czytanie wypominków) zawsze pół godz. przed Mszą wieczorem tj. o godz. 1630.
8.W dniach 01 i 02 listopada nie będzie Mszy św. w kaplicy w Rytelach i w Wólce.
9.Przez cały miesiąc listopad kto będzie w stanie łaski uświęcającej (bez grzechu) będzie mógł zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza, spełniając następujące warunki: odmówić „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” i dowolną modlitwę w intencji Ojca św. Tak uzyskany odpust można ofiarować za wybraną duszę osoby zmarłej.
10.I Środa miesiąca. Zapraszamy w środę na Mszę św. o godz. 1700, a po Mszy na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy.
11.I czwartek miesiąca – modlimy się o powołania do kapłaństwa i zakonów. Po Mszy św. wieczorem adoracja Akcji Katolickiej.
12.I Piątek miesiąca. Msze św. i nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa będą odprawione w Bazylice o godz. 700 i 1700 ; w Rytelach o godz. 1500 i Wólce o godz. 1600.
13.W związku z Coronovirusem w I piątek listopada nie będziemy odwiedzać chorych w ich domach.
14.I Sobota. Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP i nabożeństwo pierwszosobotnie w Bazylice o godz. 800, w Rytelach o godz. 1000, w Wólce o godz. 1100 .
15.W przyszłą niedzielę 08.XI. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Po Mszach św. przed kościołem będą zbierane ofiary na ten cel.
17.Są do nabycia znicze Caritas po 5 zł. Zachęcamy do nabywania zniczy Caritas w zakrystii.
18.Dziękujemy tym wszystkim, którzy mają dziś w kościele zakryte nos i usta i przypominamy, że wewnątrz kościoła i kaplicy obowiązuje rozmieszczenie 1 osoba na 7 m2 powierzchni i zakrywanie ust i nosa, a wokół kościoła bezpieczna odległość między osobami.
19.Dziękujemy młodzież z naszej Parafii za uprzątnięcie opuszczonych grobów na naszym cmentarzu.

1.Dziś w naszym kościele uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła i zakończenie Tygodnia Misyjnego.
2.W środę 28.10 Imieniny naszego Ks. Bpa Seniora Tadeusza Pikusa pamiętajmy o dostojnym Solenizancie w naszych modlitwach.
3.W sobotę o godz. 1730 ostatnie nabożeństwo różańcowe. Zapraszamy wszystkich na modlitwę różańcową – szczególnie tych, którzy nie byli w październiku jeszcze na Różańcu.
4.W związku z pandemią COVID 19 w miesiącu listopadzie nie będziemy odwiedzać chorych.
5.Również z obostrzeniem związaznym z pandemią COVID 19 (cała Polska jest w tzw. strefie czerwonej) prosimy, aby spryskiwać ręce przed wejściem do kościoła oraz spowiadamy się z jednej strony konfesjonału i po spowiedzi spryskujemy, każdy po sobie kratkę konfesjonału.
6.W niedzielę 01.11 Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszym kościele będzie więcej odprawianych Mszy św. i tak o godz. 700, 900 , 1100 (po tej Mszy św. będą modlitwy za zmarłych na cmentarzu) i wieczorem o godz. 1700. W dniu Wszystkich Świętych i na Dzień Zaduszny będziemy zbierać ofiary na tacę na ogrzewanie kościoła, pomimo trudności jakie przeżywają wszyscy, zwarcamy się do Parafian i ludzi dobrego serca o pomoc finansową – jest modernizowane zasilanie ogrzewania gazem – zakupiliśmy nowe zbiorniki, za stare płaciliśmy rocznie ok. 2 000 zł dzierżawy i musieliśmy kupować od tej Firmy gaz po cenie 3 razy większej niż można było gaz zakupić w innych miejscach. Obecnie zbiorniki są nowe i są własnością Parafii oraz uzupełniać gaz będziemy mogli tam, gdzie będzie on tańszy.
7.Od niedzieli 01.11 w naszym kościele Msze św. wieczorem będą odprawiane o godz. 1700 aż do odwołania.
8.W poniedziałek 02.11. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele będą odprawione o godz. 700 , 900, 1100 za wszystkich zmarłych parafian i Msza św. o godz. 1700. Od godz. 800 rozpoczną się modlitwy za zmarłych i czytanie wypominków, a później pól godziny przed Mszami o godz. 1100 i 1700.
9.W dniach 01 i 02 listopada nie będzie Mszy św. w kaplicy w Rytelach i w Wólce.
10.Niedziela za tydzień 01.11 jest niedzielą adoracyjną. Adoracja bezpośrednio po o godz. 700 – przewodniczy KŻR ze Złotek, od 1030 Domowy Kościół, od 1630 Akcja Katolicka. Adoracja w tym dniu i modlitwy będą ofiarowane za zmarłych.
11.Z tyłu kościoła są wyłożone kartki na wypominki za zmarłych. Prosimy o wyraźne pisanie nazwisk i imion – najlepiej imiona mężczyzn pisać: Józef, Kazimierz, Stanisław; imiona zaś kobiet pisać: Józefę, Kazimierę, Stanisławę.
12.Przypominamy o uporządkowaniu grobów swoich bliskich zmarłych przed Dniem Zmarłych i wyrzucanie śmieci do pojemników ustawionych na cmentarzu i prosimy o nie wjeżdzanie autami na cmentarz.
13.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
14.Są do nabycia znicze Caritas po 5 zł – zakupiony znicz jest cegiełką na pomoc dla ubogich; nabycie znicza Caritas wyraża nie tylko pamięć o zmarłych, ale pomaga też żyjącym; to znak solidarności z najbardziej potrzebującymi. Zachęcamy do nabywania zniczy Caritas w zakrystii.
15.Dziękujemy tym wszystkim, którzy mają dziś w kościele zakryte nos i usta i przypominamy, że wewnątrz kościoła i kaplicy obowiązuje rozmieszczenie 1 osoba na 7 m2 powierzchni i zakrywanie ust i nosa, a wokół kościoła bezpieczna odległość między osobami. Prosimy o dostosowanie się do zaleceń naszego Ks. Bpa. i władz.
16.Ks. Proboszcz wraca powoli do zdrowia i dziękuje wszystkim za modlitwę w jego intencji.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90