Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś Dzień Modlitewnej Solidarności z Kościołem Prześladowanym w Sudanie Południowym. Ofiary składane dziś na tacę będą przeznaczone jako pomoc prześladowanym katolikom w tym kraju.
2.Także dziś na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie z młodzieżą, która rozpoczęła przygotowanie do Sakr. Bierzmowania. Przypominamy – obecność na spotkaniu obowiązkowa !
3.Jutro 11 listopada – Narodowe Święto Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Bazylice będzie odprawiona tylko Msza św. o godz. 900 po Mszy tradycyjnie gromadzimy się przy grobie żołnierza na krótki apel i tam będzie odśpiewany nasz Hymn Narodowy,
4.Zadbajmy, aby w Święto Narodowe Odzyskania Niepodległości – jutro 11 listopada na naszych domach zawiesić narodową biało-czerwoną flagę.
5.W sobotę 16.11 wypada święto liturgiczne NMP Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia.
7.Przypominam, że przez cały miesiąc o godz. 1530 (pół godz. przed Mszą św.) są czytane kartki wypominkowe i odmawiany jest Różaniec za zmarłych – zapraszamy codziennie wszystkich na modlitwy za zmarłych.
8.Modlitwy za zmarłych – wypominki i Msze św. we wsiach naszej Parafii będą w następującym porządku:
- w poniedziałek 11.XI o godz. 1100-- w Rytelach Święckich (w kaplicy – także i w. Bojary) i o godz. 1100 w Wolce Okrąglik (w świetlicy – także i W. Dolna);
- we wtorek 12.XI o godz. 1500 – Grądy (w świetlicy);
- w środę 13.XI o godz. 1500 – Orzełek (w świetlicy);
- w czwartek 14.XI o godz. 1500 – Poniatowo (w świetlicy)
- w piątek 15.XI. o godz. 1500 – Prostyń (w kościele)
- w sobotę 16.XI o godz. 1000 : Treblinka i Złotki (w świetlicach)
9.Zapraszamy chętne, młode małżeństwa do tworzącego się czwartego Kręgu Domowego Kościoła – spotkanie dziś po Mszy wieczorem na plebanii (więcej informacji u ks. Macieja.
10.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
11.Jest możliwość zmówienia obrazów św. Anny Prostyńskiej. Są trzy rodzaje obrazów: A3 – na desce i A3 – na blejtramie (na płótnie) w cenie ok. 50 zł; mniejszy A4 na desce w cenie ok 30 zł. Jeśli ktoś chciałby zakupić taki obraz niech się zapisze na listę w zakrystii.

1.Dziś jest niedzielą adoracyjną. Adoracja o od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Orzełka, od 1030 Domowy Kościół, od 1530 Akcja Katolicka. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
2.Dziś na Maszy św. o godz. 1100 spotkanie z dziećmi, które przygotowują się w tym roku do I Komunii oraz z ich rodzicami. Będzie też po tej Mszy św. rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wykonany różaniec i konkurs na przebranie dziecka za osobę świętego bądź świętej – będzie to dzień „świętych w bazylice prostyńskiej”.
3.Także dziś o godz. 1500 na plebanii spotkanie z Akcją Katolicką.
4.W tym tygodniu wypada I Czwartek miesiąca – modlimy się o powołania do Służby Bożej : kapłaństwa i zakonów.
5.Do 08 listopada ( do końca oktawy ) po Mszy św. wieczorem będziemy na cmentarzu odmawiać Różaniec. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
6.W sobotę 09.11 wypada Rocznica poświęcenia Bazyliki na Lateranie, która jest Matką wszystkich kościołów na świecie.
7.W niedzielę 10.XI – 11Dzień Modlitewnej Solidarności z Kościołem Prześladowanym w Sudanie Południowym. W tym dniu będą zbierane przed kościołem Ofiary do puszek– przeznaczone na pomoc prześladowanym katolikom .
8.Także za tydzień 10.XI na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie z młodzieżą, która rozpoczęła przygotowanie do Sakr. Bierzmowania. Przypominamy – obecność na spotkaniu obowiązkowa !
9.Przez cały miesiąc listopad o godz. 1530 (pół godz. przed Mszą św.) są czytane kartki wypominkowe i odmawiany jest Różaniec za zmarłych – zapraszamy codziennie wszystkich na modlitwy za zmarłych.
10.Zapraszamy chętne, młode małżeństwa do tworzącego się czwartego Kręgu Domowego Kościoła – spotkanie 10 listopada po Mszy wieczorem na plebanii (więcej informacji u ks. Macieja.
11.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.

1.Dziś Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w bazylice będą odprawiane o godz. 700 (po tej Mszy św. będzie nabożeństwo I Piątku), 900 , 1100 (po tej Mszy św. będzie procesja z modlitwami za zmarłych po naszym cmentarzu, a po procesji będziemy święcić nowe pomniki) i wieczorem o godz. 1600. Dziś i jutro zbieramy ofiary na tacę na ogrzewanie kościoła.
2.Także dziś nie obowiązuje post – możemy spożywać w tym dniu pokarmy mięsne.
3.W dniu dzisiejszym można zyskać odpust zupełny – jeden raz – warunkiem otrzymania odpustu jest: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” i dowolnej modlitwy w intencji Ojca Św.
4.W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym (w tym czasie wypada I Piątek) w miesiącu listopadzie nie będziemy odwiedzać chorych.
5.W dniach 01 i 02 listopada nie ma Mszy św. w kaplicy w Rytelach.
6.Jutro tj. w sobotę 02.11. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele będą odprawione o godz. 700 (po tej Mszy św. będzie nabożeństwo I Soboty), 900, 1100 za wszystkich zmarłych parafian i po tej Mszy będzie procesja żałobna na cmentarzu i Msza św. o godz. 1600. Od godz. 800 rozpoczną się modlitwy za zmarłych i czytanie wypominków, a później pól godziny przed Mszami o godz. 1100 i 1600.
7.Od 01 do 08 listopada po Mszy św. wieczorem będziemy na cmentarzu odmawiać Różaniec.
8.Niedziela 03.11 jest niedzielą adoracyjną. Adoracja o od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Orzełka, od 1030 Domowy Kościół, od 1530 Akcja Katolicka. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
9.Także w niedzielę 03.11 na Maszy św. o godz. 1100 spotkanie z dziećmi, które przygotowują się w tym roku do I Komunii oraz z ich rodzicami. Będzie też po tej Mszy św. rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wykonany różaniec (dzieci zabierają ze sobą swoje „paszporty różańcowe”) i konkurs na przebranie dziecka za osobę świętego bądź świętej; a o godz. 1500 na plebanii spotkanie z Akcją Katolicką.
10.W dniach od 01 do 08 listopada, czyli przez oktawę, kto jest w stanie łaski uświęcającej może zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza, spełniając następujące warunki: odmówić „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” i dowolną modlitwę w intencji Ojca św. Tak uzyskany odpust można ofiarować za wybraną duszę osoby zmarłej.

1.Dziś ofiary składane na tacę są przeznaczone na nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie. Ks. diakon wygłosi kazanie i zbiorze ofiary na WSD.
2.Także dziś w naszym kościele uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła i zakończenie Tygodnia Misyjnego.
3.Od dziś w naszym kościele Msze św. wieczorem będą odprawiane o godz. 1600 aż do odwołania.
4.Jutro są Imieniny naszego Ks. Bpa Seniora Tadeusza Pikusa – pamiętajmy o dostojnym Solenizancie w naszych modlitwach.
5.W czwartek o godz. 1630 ostatnie nabożeństwo różańcowe. Zapraszamy wszystkich na modlitwę różańcową – szczególnie tych, którzy nie byli w październiku jeszcze na Różańcu.
6.W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym (w tym czasie wypada I Piątek) w miesiącu listopadzie nie będziemy odwiedzać chorych.
7.W piątek 01.11 Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane tylko o godz.700 (po tej Mszy św. będzie nabożeństwo I Piątku), 900 , 1100 (po tej Mszy św. będzie procesja z modlitwami za zmarłych po naszym cmentarzu) i wieczorem o godz. 1600. W dniu Wszystkich Świętych i na Dzień Zaduszny będziemy zbierać ofiary na tacę na ogrzewanie kościoła.
8.W tym dniu nie obowiązuje post – możemy spożywać w tym dniu pokarmy mięsne.
9.W sobotę 02.11. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele będą odprawione o godz. 700 (po tej Mszy św. będzie nabożeństwo I Soboty), 900, 1100 za wszystkich zmarłych parafian i po tej Mszy będzie procesja żałobna na cmentarzu i Msza św. o godz. 1600. Od godz. 800 rozpoczną się modlitwy za zmarłych i czytanie wypominków, a później pól godziny przed Mszami o godz. 1100 i 1600.
10.Od 01 do 08 listopada po Mszy św. wieczorem będziemy na cmentarzu odmawiać Różaniec.
11.W dniach 01 i 02 listopada nie Mszy św. w kaplicy w Rytelach.
12.Niedziela za tydzień 03.11 jest niedzielą adoracyjną. Adoracja o od godz.820 – przewodniczy KŻR z Orzełka, od 1030 Domowy Kościół, od 1530 Akcja Katolicka. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
13.W niedzielę za tydzień 03.11 na Maszy św. o godz. 1100 spotkanie z dziećmi, które przygotowują się w tym roku do I Komunii oraz z ich rodzicami. Będzie też po tej Mszy św. rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wykonany różaniec (dzieci zabierają ze sobą swoje „paszporty różańcowe”) i konkurs na przebranie dziecka za osobę świętego bądź świętej.
14.Za tydzień w niedzielę o godz. 1500 na plebanii spotkanie z Akcją Katolicką.
15.Z tyłu kościoła są wyłożone kartki na wypominki za zmarłych. Prosimy o wyraźne pisanie nazwisk i imion – najlepiej imiona mężczyzn pisać: Józef, Kazimierz, Stanisław; imiona zaś kobiet pisać: Józefę, Kazimierę, Stanisławę.
16.Przypominamy o uporządkowaniu grobów swoich bliskich zmarłych przed Dniem Zmarłych i wyrzucanie śmieci do pojemników ustawionych na cmentarzu.
17.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
18.Są do nabycia znicze Caritas po 5 zł – zakupiony znicz jest cegiełką na pomoc dla ubogich; nabycie znicza Caritas wyraża nie tylko pamięć o zmarłych, ale pomaga też żyjącym; to znak solidarności z najbardziej potrzebującymi. Zachęcamy do nabywania zniczy Caritas w zakrystii bądź u ministrantów.
19.Zapraszamy chętne, młode małżeństwa do tworzącego się czwartego Kręgu Domowego Kościoła – spotkanie 10 listopada po Mszy wieczorem na plebanii (więcej informacji u ks. Macieja).
20.W ub. Niedzielę odbyło się liczenie praktyk religijnych tj. ilu parafian przystępuje podczas Mszy św. do Komunii św. i ilu jest obecnych na Mszach św.
Oto wyniki liczenia w naszej Parafii:
a). do Komunii św. przystąpiło w tym dniu 399 osób ( w tym 272 kobiety i 127 mężczyzn) tj. ok. 13% z całej liczby Parafian (wszystkich wiernych nasza Parafia liczy 3 053 osoby)
b). na Mszach św. było 1 056 osób (w tym 668 kobiet i 388 mężczyzn) tj. ok. 34,6% z całej liczby Parafian (wszystkich wiernych nasza Parafia liczy 3 053 osoby)
Podsumowując: w Parafii Prostyń do kościoła na niedzielną Mszę św. uczęszcza tylko 34,6 % parafian ; do Komunii św. przystępuje tylko 13 % parafian.
– A co robi w tym czasie ponad 60 % parafian ??? proszę dać sami sobie odpowiedź na to pytanie.

1.Dziś rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Ofiary dziś składane na tacę są przeznaczone na Misje.
2.Także dziś w całej Polsce odbywa się liczenie wiernych obecnych na Mszach św. i przyjmujących Komunię św. . Prosimy ułatwić ministrantom liczenie wiernych.
3.We wtorek wspomnienie św. Jana Pawła II – Papieża – zapraszamy na Różaniec – będziemy za wstawiennictwem naszego Wielkiego i Świętego Rodaka modlić się za Ojczyznę.
4.W niedzielę za tydzień w naszej bazylice Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła
5.Także ofiary składane na tacę w niedzielę za tydzień (27.X) będą przeznaczone na nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie.
6.Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – przypominamy o uporządkowaniu grobów swoich bliskich zmarłych. Prosimy też, aby śmiecie wyrzucać do pojemników ustawionych na cmentarzu.
7.Z tyłu kościoła są wyłożone kartki na wypominki za zmarłych. Prosimy o wyraźne pisanie nazwisk i imion – najlepiej imiona mężczyzn pisać: Józef, Kazimierz, Stanisław; imiona zaś kobiet pisać: Józefę, Kazimierę, Stanisławę.
8.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
9.Są do nabycia znicze Caritas po 5 zł – zakupiony znicz jest cegiełką na pomoc dla ubogich; nabycie znicza Caritas wyraża nie tylko pamięć o zmarłych, ale pomaga też żyjącym; to znak solidarności z najbardziej potrzebującymi. Zachęcamy do nabywania zniczy Caritas w zakrystii bądź u ministrantów.
10.Dzielimy się z Parafianami smutną wiadomością – w nocy z wtorku na środę w ub tygodniu był pożar w kaplicy w Wólce Okrągliku. Straty jakie spowodował ogień są nieznaczne – spaliła się, a raczej się stopiła figurka MB Fatimskiej, kawałek dywanu i chodnika oraz stolik i mikrofon, ale cała kaplica w środku jest do remontu – bardzo dużo jest na ścianach i na suficie – dosłownie wszędzie czarnej sadzy. Trzeba to wszystko czyścić i malować, szaty liturgiczne, obicia na ławkach trzeba czyścić i prać. Dlatego na czas remontu kaplica w Wólce jest zamknięta. Współczujemy tej części naszej Parafii, która uczęszczała do kaplicy w Wólce – modlimy się za nich, a w niedługim czasie pomożemy im też finansowo w remoncie kaplicy.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90