Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś jest zbórka na tacę na Ziemię Świętą.
2.Dziś także rozpoczynamy X Tydzień Wychowania pod hasłem „Budujemy więzi” – pamiętajmy, że troska o wychowanie dzieci i młodzieży spoczywa na rodzicach, i wychowawcach i nauczycielach.
3.Również dziś na Mszy św. o godz. 1100 odbędą się Dożynki parafialne. Każda wieś powinna tego dnia przynieść do kościoła wieniec lub kosz z warzywami, owocami i kwiatami z własnych ogrodów. Te wieńce bądź kosze będą widocznymi znakami wdzięczności Bogu za „Jego hojne dary”.
4.Po południu zaś procesja z Różańcem Fatimskim przed Mszą św. o godz. 1730 wokół Bazyliki i po procesji Msza św.
5.W poniedziałek (14.09) wypada liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża św. – Msza św. będzie odprawiona w Bazylice o godz. 700 .
6.We wtorek (15.09) wspomnienie NMP Bolesnej. Msza św. o godz. 700.
7.W czwartek 17.09 o godz. 1600 spowiedź dzieci, rodziców i chrzestnych przed I Komunią św.. Po spowiedzi będzie nabożeństwo podczas którego dzieci będą odnawiać przyrzeczenia chrzcielne (potrzebna swieca najlepiej od chrztu) i złożą przyrzeczenia abstynenckie.
8.W piątek 18.09 wypada liturgiczne święto św. Stanisław Kostki – Patrona Polski Patrona dzieci i młodzieży. Zapraszamy dzieci do Bazyliki na Mszę św. o godz. 1800. ( niestety w zwiazku z pandemią w tym roku tylko będą modlitwy w kościele).
9.14, 18 i 19 września wypadają Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.
10.Serdeczny Bóg zapłać za udział w ub. tygodniu w tegorocznych Gminno – Parafialnych Dożynkach w Małkini mieszkańcom wsi Prostyń – to podziekowanie składam na ręce naszej Sołtys p. Wioletty. Bóg zapłać też za dzisiejsze wieńce bądź kosze dożynkowe dla wszystkich wsi z Parafii, którzy są tu obecni, a szczególnie za wieniec i reprezentowanie naszej Parafii na Dożynkach Diecezjalnych w dniu wczorajszym w Jabłonnie Lackiej mieszkańcom wsi Wólka Okrąglik.
11.Przypominamy, że wewnątrz kościoła i kaplicy obowiązuje zakrywanie ust i nosa, a wokół kościoła bezpieczna odległość między osobami.
12.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, można tę gazetę nabyć w zakrystii.
13.W piątek była Policja u Ks. Proboszcza w związku z kradzieżą pasyjek (metalowych krzyżyków) z pomników na cmentarzu i proszą, aby opiekunowie (czyli ktoś z rodziny) tych pomników, z których skradziono krzyżyki skontakowali się z księdzem lub z p. Piotrem Flakiem naszym grabażem – trzeba podać dane, kto zgłasza kradzież do protokułu. Wszystkich zaś prosimy, aby zwracać uwagę, kto przebywa na cmentarzu grzebalnym i co tam robi.

1.Dzisiejsza niedziela jest niedzielą adoracyjną. Początek adoracji od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Prostyni, od 1030 Domowy Kościół, od 1730 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 procesja eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
2.Dziś także o godz. 1200 Dożynki Gminno – Parafialne w Małkini Górnej – w Parafii p.w. Nawrócenia św. Pawła Ap. Naszą Parafię wraz z wieńcem dożynkowym reprezentuje Prostyń.
3.We wtorek święto Narodzenia NMP – Msze św. w Bazylice o godz. 900 i 1800; w Rytelach o godz. 1015; w Wólce o godz. 1100 .
4.Zbliżają Dożynki Diecezjalne w sobotę 12 września br. Wieniec dożynkowy na Dożynki Diecezjalne, które odbędą się w Par. Jabłonna Lacka szykuje wieś Wólka Okrąglik i ona reprezentuje tam naszą Parafię.
5.W niedzielę zaś 13.09 na Mszy św. o godz. 1100 odbędą się Dożynki parafialne. Każda wieś powinna tego dnia przynieść do kościoła wieniec lub kosz z warzywami, owocami i kwiatami z własnych ogrodów. Te wieńce bądź kosze będą widocznymi znakami wdzięczności Bogu za „Jego hojne dary”.
6.Także w niedzielę za tydzień procesja z Różańcem Fatimskim przed Mszą św. wieczorem o godz. 1730 wokół Bazyliki i po procesji Msza św.
7.Przypominamy, że wewnątrz kościoła i kaplicy obowiązuje zakrywanie ust i nosa, a wokół kościoła bezpieczna odległość między osobami.
8.Ci, u których z pomników na cmentarzu zostały skradzione pasyjki (krzyżyki) – mogą o tym zajściu zawiadomić Policję w Małkini; wszystkich zaś proszę, aby zwracać uwagę kto przebywa na cmentarzu grzebalnym i co tam robi.
9.Bóg zapłać wszystkim, którzy wczoraj uczestniczyli nabożeństwie na terenie niemieckiego Obozu Zagłady w Treblince na tzw. „Żwirowni”. Dziękuję dzieciom, młodzieży, harcerzom, wojsku, dorosłych, szkołom z pocztami sztandarowymi i wszystkim, którzy przybyli na tą uroczystość.
10.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, można tę gazetę nabyć w zakrystii.

1.Dziś po Mszy św. o godz. 1100 spotkanie formacyjne z dziećmi i ich rodzicami przed I Komunią św.
2.We wtorek 01.09 rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszamy wszystkich uczniów z naszych szkół: w Prostyni, Kiełczewie i Orzełku razem z dyrektorami, wszystkimi nauczycielami i rodzicami na Mszę św. o godz. 800, aby z Panem Bogiem rozpocząć kolejny rok nauki i pracy.
3.Także we wtorek wypada 81 rocznica wybuchu II wojny światowej – modlimy się za poległych w obronie Ojczyzny.
4.W środę o godz. 1900 spowiedź młodzież i ich świadków przed Sakr. Bierzmowaniem.
5.W tym tygodniu wypadają; Pierwsza Środa, Czwartek, Piątek i Sobota.
- I Środa miesiąca. Po Mszy o godz. 1800 Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.
- I Czwartek miesiąca – modlimy się o powołania do kapłaństwa i zakonów. Przede Mszą św. o godz. 1730 adorację będzie miała Akcja Katolicka, a po Mszy będzie spotkanie w salce.
- I Piątek miesiąca. Msze św. i nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa będą odprawione o godz.700 i 1800 . W kaplicy w Rytelach o 1400, w Wólce o 1500.
W piątek od godz. 900 będziemy odwiedzać chorych w ich domach.
- I Sobota. Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP i nabożeństwo pierwszosobotnie w Bazylice o godz. 800, w Rytelach o godz. 900, w Wólce o godz. 900 .
6.W tym dniu – sobota 05.09 tradycyjne nabożeństwo na terenie niemieckiego Obozu Zagłady w Treblince na tzw. „Żwirowni” – początek o godz. 1200 – Droga Krzyżowa, a następnie Msza św., którą odprawi J. E. Ks. Bp dr Piotr Sawczuk. W tym roku w związku z pandemią Covid 19 liczba uczestników tych uroczystości jest ograniczona do 150 osób.
7.W sobotę na Mszy św. o godz. 1800 Bierzmowanie.
8.Za tydzień niedziela adoracyjna. Początek adoracji od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Prostyni, od 1030 Domowy Kościół, od 1730 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 procesja eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
9.W niedzielę za tydzień o godz. 1200 Dożynki Gminno – Parafialne w Małkini Górnej – w Parafii p.w. Nawrócenia św. Pawła Ap. Naszą Parafię wraz z wieńcem dożynkowym reprezentuje Prostyń.
10.Zbliżają Dożynki Diecezjalne w sobotę 12 września br. Wieniec dożynkowy na Dożynki Diecezjalne, które odbędą się w Par. Jabłonna Lacka szykuje wieś Wólka Okrąglik i ona reprezentuje tam naszą Parafię.
11.W niedzielę zaś 13.09 na Mszy św. o godz. 1100 odbędą się Dożynki Parafialne. Każda wieś powinna tego dnia przynieść do kościoła wieniec lub kosz z warzywami, owocami i kwiatami z własnych ogrodów. Te wieńce bądź kosze będą widocznymi znakami wdzięczności Bogu za „Jego hojne dary”.
12.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, można tę gazetę nabyć w zakrystii.
13.Przypominamy, że wewnątrz kościoła i kaplicy obowiązuje zakrywanie ust i nosa, a wokół kościoła bezpieczna odległość między osobami.

14. Zostały skradzione z pomników na cmentarzu pasyjki (krzyżyki) - proszę pilnować, kto bez potrzeby przebywa na cmentarzu grzebalnym. 

1.Dziś w Rytelach Święckich Odpust NMP Częstochowskiej. Msza św. odpustowa w kaplicy będzie odprawiona o godz. 1200.
2.Również dziś po Mszy św. o godz. 1800 spotkanie z rodzicami tej młodzieży, która zamierza w tym roku 05 wrzesnia przystapić do Sakr. Bierzmowania.
3.W środę liturgiczna uroczystość NMP Częstochowskiej. Msze św. o godz. 700 i 1800.
4.W tym tygodniu wypadają: w poniedziałek 24.08 – liturgiczne świeto św. Bartłomieja Ap.; w czwartek 27.08 – wspomnienia św. Moniki, w piątek 28.08 św. Augustyna i w sobotę 29.08 wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
5.W niedzielę za tydzień po Mszy św. o godz. 1100 spotkanie formacyjne z dziećmi i ich rodzicami przed I Komunią św.
6.Zbliżają się Dożynki: Dożynki Gminne w niedzielę 06 września br. w Małkini w par. Nawrócenia św. Pawła (w nowej) – na te dożynki proszę aby wieniec zrobili mieszkańcu Prostyni; Dożynki Diecezjalne w sobotę 12 września br. w Jabłonnej Lackiej – wieniec z Wólki Okrąglik reprezentuje naszą Parafię na tych dożynkach i Dożynki Parafialne 13 września – każda wieś powinna przyjechać do kościoła z wieńcem dożynkowym.
7.Przypominamy, że wewnątrz kościoła i kaplicy obowiązuje zakrywanie ust i nosa, a wokół kościoła bezpieczna odległość 1,5 m między osobami. W ub. piątek była u ks. Proboszcza POLICJA i SANEPID – przypomniano o tym zarządzeniu i poinformowano, że będą przeprowadzane również kontrole w kościołach z przestrzegania tych poleceń. Jeśli stwierdzą jakieś niedostosowania się do przepisów, będą takie osoby karane mandatami.
8.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, można tę gazetę nabyć w zakrystii.

1.W tym tygodniu wypada: w czwartek 22.08 –wspomnienia NMP Królowej.
2.W niedzielę za tydzień 23 sierpnia w Rytelach Święckich Odpust NMP Częstochowskiej. Msza św. odpustowa w kaplicy będzie odprawiona o godz. 1200.
3.Zbliżają się Dożynki: Dożynki Gminne w niedzielę 06 września br. w Małkini w par. Nawrócenia św. Pawła (w nowej) – na te dożynki proszę aby wieniec zrobili mieszkańcu Prostyni; Diecezjalne w sobotę 12 września br. w Jabłonnej Lackiej – wieniec z Wólki Okrąglik reprezentuje naszą Parafię na tych dożynkach i Dożynki Parafialne 13 września – każda wieś powinna przyjechać do kościoła z wieńcem dożynkowym.
4.Za tydzień w niedzielę po Mszy św. o godz. 1800 soptkanie z rodzicami tej młodzieży, która zamierza w tym roku 05 wrzesnia przystapić do Sakr. Bierzmowania.
5.Serdecznie proszę, aby sprawy w Kancelarii Parafialnej załatwiać:
– rano od godz. 800 – 900 od poniedziałku do soboty
– lub po południu od środy do soboty od godz. 1600 do 1745 ,
W poniedziałek i we wtorek po południu Kancelaria jest nieczynna.
W razie nagłej potrzeby proszę dzwonić na nr tel. Księdza dyżurnego.
6.Przypominamy, że wewnątrz kościoła i kaplicy obowiązuje zakrywanie ust i nosa.
7.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, można tę gazetę nabyć w zakrystii.
8.Bóg zapłać p. Halinie i Janowi Rytel – Sorek z Treblinki, którzy 12 sierpnia br. byli w Częstochowie na pielgrzymce za wotum wdzięczności – ryngraf MB Częstochowskiej ofiarowany Trójcy Świetej i św. Annie.

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90