V Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej do Prostyni /zdjęcia+film/

 
b_180_135_16777215_00_http___parafiaprostyn.pl_images_stories_0000000000000000_sa.jpg
27 lipca do sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni na odpust przyjechały rodziny z diecezji drohiczyńskiej. Była to piąta Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin zorganizowana przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej oraz parafię Prostyń. Hasło tegorocznego spotkania to: „Wierząc w Syna Bożego – wierzę współmałżonkowi”.  
Małżonkowie i rodziny przybyłe do prostyńskiego sanktuarium przed Tronem Łaski i świętą Anną pragnęli wspólnie modlić się o umocnienie wiary oraz prosić Babcię Jezusa, swoją patronkę  o błogosławieństwo rodziców i dar potomstwa. Tradycyjnie na odpust św. Anny przyszły także dwie piesze pielgrzymki: z Kosowa Lackiego i Rytel Olechnych. Do tej drugiej grupy dołączył także pasterz diecezji ks. biskup Tadeusz Pikus, który przybył na uroczystości. Spotkanie pielgrzymkowe rozpoczęło się o godz. 10.30 modlitwą różańcową. Następnie p. Małgorzata Bartosiak, pedagog i psycholog szkolny wygłosiła prelekcję pod tytułem:  „Otwarta komunikacja kluczem do szczęścia małżeńskiego”. Przed sumą odpustową o godz. 12.00 ks. kan. Ryszard Zalewski przywitał gości  i przybliżył zebranym historię objawień Świętej Anny i sanktuarium w Prostyni. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Tadeusz Pikus, powitany przez rodzinę z parafii Prostyń w imieniu rodzin diecezji drohiczyńskiej. W kazaniu mówił o pielgrzymowaniu jako sensie życia, którego kresem jest Bóg; o rodzinie, która  jest fundamentem społeczeństwa i źródłem szczęścia oraz o domu – miejscu pełnym miłości i zrozumienia. Uroczystości odpustowe uświetniał chór miejski Lux Mea z Tłuszcza diecezji warszawsko-praskiej. Po zakończeniu Mszy wszyscy mieli okazję Koronować się Koronami Św. Anny. Kolejnym etapem spotkania rodzin była wspólna Agapa przygotowana przez parafian prostyńskich na placu obok plebanii. Pielgrzymi posilili się bigosem, kiełbaskami i kaszanką z grilla, smalcem z ogórkami, ciastami oraz dużą ilością napojów, gdyż dzień ten należał do niezmiernie upalnych. Po posiłku odbyła się Droga Krzyżowa wokół bazyliki. Prowadził ją ks. Piotr Arbaszewski Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin – organizator Pielgrzymki. Przemierzając kolejne stacje zebrani modlili się o dar potomstwa dla bezdzietnych małżeństw. Coroczną Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin zakończyła pieśń do Świętej Anny, której refren brzmiał: „Święta Anno, uproś wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.  
Ewa Jakubik

Dorota Koroś, Artur Rytel Andrianik, Wojciech Jakubik

 
Artur Rytel Andrianik, Andrzej Koroś

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90